Εκδρομή Μετέωρα – Διαλεχτό – Τρίκαλα

Την Τετάρτη 24 Μάη το σχολείο μας πραγματοποίησε εκδρομή στα Μετέωρα.

Επισκεφτήκαμε το “Μεγάλο Μετέωρο”, όπως είναι γνωστό και θαυμάσαμε γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικοί, τις υπέροχες τοιχογραφίες του.Η Ιερά μονή Μεταμόρφωσης του Σωτήρος, είναι μια από τις 6 που λειτουργούν σήμερα και μπορεί κανείς να επισκεφτεί, εκτός από τον ναό, την πλούσια και αξιόλογη συλλογή από χειρόγραφους κώδικες, ιερατικά άμφια και άλλα κειμήλια που διαθέτει και που εντυπωσίασαν όλους μας.

Στη συνέχεια κάναμε μια στάση για φαγητό στο χωριό Διαλεχτό σ’ένα χώρο που τα παιδιά μπορούσαν να παίξουν και οι γονείς να απολαύσουν το καταπράσινο τοπίο.

Τέλος είδαμε τα πανέμορφα Τρίκαλα, το φρούριο, το ποτάμι και την όμορφη αγορά τους.Επιστρέψαμε έχοντας μαζί μας πολλές όμορφες εικόνες και κάτι από την ηρεμία και τη γαλήνη των επιβλητικών βράχων των Μετεώρων.