Παρακολούθηση θεατρικής παράστασης

όνειρο-καλοκαιρινής-νύχτας

Τη Δευτέρα 3 Απριλίου οι μαθητές του σχολείου μας επισκέφτηκαν το «Θέατρο της Παλαιάς Ηλεκτρικής Εταιρείας» και παρακολούθησαν τη θεατρική παράσταση «Όνειρο Καλοκαιρινής Νύχτας», του Ουίλιαμ Σαίξπηρ σε διασκευή για παιδιά του Γιάννη Καλατζόπουλου, από τη Διεύθυνση Πολιτισμού του Δ.Ο.Ε.Π.Α.Π-ΔΗ.ΠΕ.ΘΕ. Δήμου Βόλου.

Ο Ουίλιαμ Σαίξπηρ αναμφισβήτητα είναι ένας κλασικός θεατρικός συγγραφέας καθώς τα έργα του έχουν διαχρονική αξία. Η ποιητική και ποιοτική του γλώσσα συμβάλλει στη γλωσσική καλλιέργεια των παιδιών. Η ανεξάντλητη φαντασία του συγγραφέα σε συνδυασμό με την αποτύπωση των πραγματικών συνθηκών στην παιδική συνείδηση, αποτελούν μία ώθηση στη διαμόρφωση της παιδικής προσωπικότητας χωρίς να παραβιάζουν τη μοναδικότητά της.

Ήταν μια εξαιρετική παράσταση και τα παιδιά την απόλαυσαν πραγματικά.