Προγράμματα Αγωγής Υγείας

Φεβ 201714

Την Παρασκευή 10 Φεβρουαρίου επισκέφτηκε το σχολείο μας η μαία του Κέντρου Υγείας Αργαλαστής κ. Κατερίνα Καρασαΐδου και παρουσίασε στους μαθητές της Στ΄τάξης το πρόγραμμα «Αγωγή Υγείας -Έναρξη εφηβείας».  Ενημέρωσε τους μαθητές για τις αλλαγές που πραγματοποιούνται στο σώμα των κοριτσιών και των αγοριών κατά την εφηβεία και μέχρι την ολοκλήρωση του αναπαραγωγικού συστήματος. Επίσης τους έδωσε χρήσιμες οδηγίες για την ατομική τους υγιεινή κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου.

IMG_6303

Ακολούθησε συζήτηση και οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εκφράσουν τις απορίες τους.

Την ίδια μέρα η κ. Νεοκλεία Χονδρογιάννη, διαιτολόγος του Κέντρου Υγείας Αργαλαστής, επισκέφτηκε την Ε΄τάξη. Προβάλλοντας διαφάνειες και video μίλησε στα παιδιά για θέματα σχετικά με τη διατροφή και τις καλές διατροφικές συνήθειες που πρέπει όλοι μας να υιοθετήσουμε για να είμαστε υγιείς.

IMG_6305

Φεβρουάριος 2017