Διδακτικές επισκέψεις

Φεβ 201619

thumb_640

Το Πορφυρογένειο Ίδρυμα για δύο μήνες έχει την τιμή να φιλοξενεί μία έκθεση αφιερωμένη στο μηχανισμό των Αντικυθήρων, η οποία εκτός από την παρουσίαση του μηχανισμού παρουσιάζει τη γέννηση και την εξέλιξη της ελληνικής αστρονομίας που έγινε από πρακτική, πραγματική επιστήμη με τη βοήθεια των μαθηματικών και της φυσικής.

Ο μηχανισμός, ο οποίος παρουσιάζεται μέσα από αλληλεπιδραστικά μοντέλα, αποτελεί σημαντικότατο τεχνολογικό επίτευγμα και το αρχαιότατο πολύπλοκο επιστημονικό όργανο.

Την έκθεση είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν τα παιδιά της Γ΄, Δ΄, Ε΄και Στ΄ τάξης, όπου παρακολούθησαν βίντεο με όλες τις πληροφορίες για το πως ανακαλύφθηκε ο μηχανισμός, πότε και που και ποια η χρήση του.Στη συνέχεια, σε ομάδες, είχαν την ευκαιρία μέσω υπολογιστή να συμμετέχουν και οι ίδιοι οι μαθητές σε διάφορες εφαρμογές σχετικά με την λειτουργία του μηχανισμού.

navagio6

Φεβρουάριος 2016