1 Οκτωβρίου «Παγκόσμια ημέρα τρίτης ηλικίας»

Οκτ 20155

triti-ilikia.cartoon-350x233

Με τη ευκαιρία της Παγκόσμιας ημέρας ηλικιωμένων, τα παιδιά της Δ΄τάξης συνοδευόμενα από το διευθυντή επισκέφτηκαν το ΚΑΠΗ (Κέντρο Ανοιχτής Προστασίας Ηλικιώμένων) και το ΚΗΦΗ (Κέντρο Ημερήσιας Φροντίδας Ηλικιωμένων) Αγριάς και τραγούδησαν στους παρευρισκόμενους δύο τραγούδια. Η έκπληξη και η χαρά των ατόμων και του προσωπικού ήταν μεγάλη. Τα παιδιά άκουσαν ιστορίες και συμβουλές ενώ έπιναν την κερασμένη πορτοκαλάδα. Η επίσκεψη μας έδωσε την ευκαιρία να κουβεντιάσουμε με τα παιδιά την ανάγκη που έχουν για βοήθεια και συντροφιά οι άνθρωποι της τρίτης ηλικίας που κάποτε με τη σειρά τους φρόντιζαν και συντρόφευαν τα παιδιά τους, τους παππούδες και τις γιαγιάδες τους.

Οι ηλικιωμένοι αξίζουν τον αμέριστο σεβασμό μας.

Ευχαριστούμε παππού και γιαγιά !

Οκτώβριος 2015
« Σεπ   Νοέ »