6 Μαρτίου – Πανελλήνια Ημέρα κατά της Σχολικής βίας & του εφοβισμού

Μαρ 20157

IMG_5676bΠάνος – Ευγενία Ε΄τάξη

Το Σχολείο μας συμμετείχε ενεργά στη σημαντική αυτή ημέρα με διάφορες δράσεις. Συγκεκριμένα ύστερα από πρόσκλησή μας επισκέφτηκαν την Ε΄ και  Στ΄ τάξη μία ψυχολόγος και μία κοινωνική λειτουργός του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Μαγνησίας «Πρόταση Ζωής», οι οποίες συζήτησαν και έπαιξαν με τα παιδιά,  ενώ σε όλες της τάξεις αφιερώθηκαν 3 ώρες με σχετικές δράσεις (προβολές, λογοτεχνία, εικαστικά, παιχνίδια).

IMG_5672b

Γιάννης – Δημήτρης Ε΄τάξη

Η σχολική βία και ο εκφοβισμός δυστυχώς είναι υπαρκτό φαινόμενο σε όλα τα Σχολεία και σε διάφορες μορφές, για αυτό και το Σχολείο μας μεριμνά καθημερινά  για τη διαπαιδαγώγηση των παιδιών και την εξάλειψη του φαινομένου. Για το σκοπό αυτό αποφασίστηκε συνάντηση του Συλλόγου διδασκόντων και του Συλλόγου Γονέων τις επόμενες ημέρες, ενώ αναμένουμε την κ. Κωστούλα, ψυχολόγο του Χαμόγελου του Παιδιού από τη Λάρισα να επισκεφτεί το Σχολείο στις αρχές του Μάη.

IMG_5675b

Γρηγόρης – Βασίλης Ε΄τάξη

Δυστυχώς ο άσχημος καιρός δε μας επέτρεψε να πραγματοποιήσουμε κάποιες δράσεις που είχαν ετοιμάσει στον προαύλιο χώρο (γκράφιτι, ομαδικά παιχνίδια σχηματισμού σχετικών φράσεων και ομαδικές φωτογραφίσεις), τα οποία θα γίνουν το προσεχές διάστημα.

IMG_5674b

Γιώργος & Γιώργος Ε΄τάξη