Εκπαιδευτικό πρόγραμμα Μουσικής Αγωγής στο Σχολείο μας

Μαρ 20154

IMG_5647

Τα παιδιά της Α΄, Β΄, Γ΄και Δ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν ένα μουσικό εκπαιδευτικό 2ωρο με τίτλο «Παραδοσιακή Μουσική, από το χθες στο σήμερα», που παρουσίασε η μουσικοπαιδαγωγός και εμψυχώτρια θεατρικού παιχνιδιού κ. Καίτη Καραχάλιου του Συλλόγου Διάδοσης της Παραδοσιακής Μουσικής «ΙΩΝΙΑ».

Σκοπός των προγραμμάτων είναι η γνωριμία των παιδιών με τη ελληνική παραδοσιακή μουσική μέσα στο χώρο και το χρόνο και η σύνδεση της με το σήμερα. Μέσα  από ένα ευχάριστο και δημιουργικό ταξίδι μουσικών ακροάσεων, εικόνων, τραγουδιών, χορών, γνώσεων και παιγνιδιού τα παιδιά καλούνται να ανακαλέσουν στη μνήμη τους αισθήσεις, ακούσματα και γνώσεις που ήδη έχουν για την ελληνική παραδοσιακή μουσική, κυρίως όμως  να τη συνδέσουν και να την κάνουν μέρος   της καθημερινής ζωής τους.

Το πρόγραμμα είχε πολύ καλή ανταπόκριση από τα παιδιά, τα οποία και επαίνεσε η κ. Καραχάλιου για τη συμπεριφορά και τη συμμετοχή τους.

Μάρτιος 2015
« Φεβ   Απρ »