24 Νοεμβρίου – Προσκοπικά παιχνίδια

Ο Σύλλογος διδασκόντων ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του Σώματος Ναυτοπροσκόπων Αγριάς, τους υποδέχτηκε στο Σχολείο κι αυτοί έπαιξαν με τα παιδιά προσκοπικά παιχνίδια, που στηρίζονται και αναδεικνύουν την αλληλεγγύη και τη συνεργασία. Τα παιδιά το καταχάρηκαν. Τους ευχαριστούμε θερμά.

18 Νοεμβρίου – Εκπαιδευτική επίσκεψη σε ελαιώνα

Η Γ΄και Δ΄τάξη είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν όλοι μαζί έναν ελαιώνα (στα πλαίσια εκπαιδευτικού προγράμματος) και να γνωρίσουν βιωματικά το δέντρο της ελιάς και να μάθουν τον τρόπο συλλογής των καρπών.

30 Οκτωβρίου – Γνωριμία με τη χειροσφάιριση (χάντμπολ)

Προπονητές και αθλητές της ομάδας χάντμπολ Κένταυρος Αγριάς έμαθαν στα παιδιά των μεγάλων τάξεων τα μυστικά του αθλήματος και τα παιδιά της Στ΄ τάξης πήραν συνεντεύξεις για την εφημεριδούλα τους.

5 Νοεμβρίου – Κοινωνική προσφορά του Σχολείου μας

Με  πρωτοβουλία της εκπαιδευτικού της Γ’ τάξης, της κ. Ράνιας Αγγελίδου τα παιδιά της Γ΄τάξης συγκέντρωσαν και πρόσφεραν τρόφιμα στο Σπίτι Γαλήνης του Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου. Μπράβο παιδιά !

24 Οκτωβρίου: Παγκόσμια ημέρα κατά της παχυσαρκίας

Σύμφωνα με υποδείξεις του ΥΠΑΙΘ το Σχολείο μας αφιέρωσε διδακτικές ώρες για το σημαντικό πρόβλημα της παιδικής παχυσαρκίας. Με διακριτικότητα και σεβασμό στη διαφορετικότητα οι εκπαιδευτικοί μίλησαν με τα παιδιά για τη παχυσαρκία, ζωγράφισαν και έφτιαξαν αφίσες. Επίσης η διατροφολόγος κ. Νάντια Δεληγιάννη μίλησε στα παιδιά της Γ΄και Δ΄ τάξης για τη σωστή διατροφή και…Συνέχεια ανάγνωσης 24 Οκτωβρίου: Παγκόσμια ημέρα κατά της παχυσαρκίας