Ένας ζωγράφος στο Σχολείο μας

Φεβ 201420

Τα παιδιά της Στ΄τάξης είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά το ζωγράφο Ιωακείμ Μιναρετζόπουλο, του οποίου τα έργα είχαν δει σε πρόσφατη επίσκεψή τους στο ΓΕΛ Αγριάς.

Ο εκπαιδευτικός-ζωγράφος μίλησε για την παιδική του ηλικία, τις σπουδές του, τα έργα του, τις τεχνικές που χρησιμοποιεί και απάντησε σε ερωτήσεις των παιδιών και των εκπαιδευτικών.

IMG_5149

Τα παιδιά επίσης γνώρισαν τις επαγγελματικές προοπτικές και ευκαιρίες ενός σχεδιαστή – ζωγράφου σήμερα στον τόπο μας αλλά και στο εξωτερικό και έδειξαν ιδιαίτερο ενδιαφέρον.

Δυστυχώς στο δικό μας σχολείο τα εικαστικά διδάσκονται μόνο 1 ώρα την εβδομάδα σε όλες τις τάξεις από δάσκαλο-α και όχι από εκπαιδευτικό ειδικότητας.

Φεβρουάριος 2014
« Ιαν   Μαρ »