Δείτε τον τοίχο του Σχολείου (Ρ.Φεραίου) γιατί δεν πρόκειται να τον ξαναδείτε έτσι…

Απρ 201322

Ως γνωστόν τα Σχολεία στην Ελλάδα δεν διαθέτουν φύλαξη (υπάρχουν απειροελάχιστες εξαιρέσει;). Η  αστυνομία (στην οποία έχουμε απευθυνθεί ύστερα από διαπιστωμένες φθορές από εξωσχολικούς)  αδυνατεί να αντεπεξέλθει λόγου φόρτου εργασίας, μεγάλου αριθμού σχολείων – δημόσιων κτηρίων και έλλειψης προσωπικού.

Αυτό έχει ως συνέπεια  τα σχολεία να είναι έρμαια της κακόβουλης βούλησης του κάθε «ανεγκέφαλου» για κάθε είδους φθορά.

Οπαδοί ποδοσφαιρικών ομάδων, κομμάτων και ιδεολογιών χρησιμοποιούν ανενόχλητοι τους τοίχους  των σχολείων σαν ήταν ο τοίχος του προφίλ τους στο κάθε «facebook» και γράφουν ότι νομίζουν, φυσικά ανώνυμα.

Έτσι βρομίζουν τα σχολειά, βρομίζουν τις πόλεις, «βρομίζουν» τα μυαλά μικρών και μεγάλων.

Φυσικά δεν ακούμε κουβέντα από κανένα (κόμματα, ομάδες, MME, κτλ) για το θέμα και για τρόπους αντιμετώπισης (έχουμε άλλα, ίσως «σοβαρότερα» να ασχοληθούν).

Εμείς τι κάνουμε;

Εμείς σαν Σχολείο κάνουμε μια προσπάθεια, σε συνεργασία με το Δήμο, να εξωραΐσουμε το χώρο μας, προσφέροντας στα παιδιά και την τοπική κοινωνία μία εικαστική παρέμβαση, που πιστεύουμε ότι τουλάχιστον βελτιώνει την παρούσα κατάσταση.

Πιθανώς  να ακούσουμε επικρίσεις, ως προς το καλλιτεχνικό αποτέλεσμα.

Πιθανώς, να το μουντζουρώσουν ξανά.

Εμείς όμως δε θα σταματήσουμε να ζωγραφίζουμε και να προσπαθούμε για το καλύτερο.

Ευχαριστούμε όσους μας συμπαραστέκονται.

Απρίλιος 2013
« Μαρ   Μαΐ »