Δράσεις στο Σχολείο μας κατά της σχολικής βίας

Μαρ 20138

Με αφορμή την πανελλήνια μέρα κατά της σχολικής βίας το Σχολείο μας:

• Κάλεσε την ψυχολόγο κ. Θεοδώρα Τσεράχογλου, η οποία εκπόνησε σε όλες τις τάξεις εκπαιδευτικά προγράμματα – δραστηριότητες σχετικές με τη συμπεριφορά των παιδιών. Την ευχαριστούμε για την προσφορά της!
  • Αγοράσαμε βιβλία σχετικά με τη φιλία, τη συμπεριφορά και τους τρόπους αντιμετώπισης της σχολικής βίας, των οποίων αποσπάσματα διαβάστηκαν στις τάξεις και πλέον εμπλουτίζουν τη δανειστική βιβλιοθήκη των παιδιών
  • Καλέσαμε τον γονέα κ. Χιώτη Αλέκο, ο οποίος κατασκεύασε με τα παιδιά της Στ΄ τάξης έναν χαρταετό, τον οποίο αφού του προσθέσουμε μήνυμα κατά της σχολικής βίας θα τον πετάξουμε ψηλά. Τον ευχαριστούμε πολύ!
  • Έγιναν προβολές σχετικών βίντεο σε όλες τις τάξεις στην πρόσφατα δημιουργηθείσα αίθουσα προβολών
  • Έγινε διαγωνισμός ζωγραφικής και αφίσας
  • Ο σύλλογος γονέων πρόσφερε μπαλόνια, τα οποία αφού γράψαμε συνθήματα αφήσαμε συμβολικά να πετάξουν προς άγνωστη κατεύθυνση !

Πιστεύουμε ότι τα παιδιά έλαβαν τα μηνύματα που θέλαμε και χάρηκαν ιδιαίτερα !

Ευχαριστούμε επίσης το Σύλλογο Γονέων για τις ιδέες του, που «υιοθετήσαμε» και για τη συμβολή του στις προσπάθειές μας !

Μάρτιος 2013
« Φεβ   Απρ »