Επίσκεψη κλιμακίου Τεχνικών υπηρεσιών του Δήμου στο Σχολείο μας

Οκτ 20122

Σήμερα επισκέφτηκαν το Σχολείο μας, όπως είχαμε ενημερώσει στο ιστολόγιο, κλιμάκιο του Δήμου αποτελούμενο από τον Αντιδήμαρχο Αγριάς κ. Στόικο, την πρόεδρο Επιτροπής Παιδείας, Τουριστικής ανάπτυξης και Σχολικής επιτροπής Α΄/θμιας Εκπ/σης Δήμου Βόλου, μία πολιτική μηχανικό του Δήμου και έναν υπάλληλο, με σκοπό την επί τόπου καταγραφή των προβλημάτων κτιριακής υποδομής της Σχολικής μονάδας.

Όσοι δε γνώριζαν την κατάσταση της στέγης έμειναν έκπληκτοι από την έκταση των φθορών και την επικινδυνότητά της.  Συμφώνησαν φυσικά στην ανάγκη άμεσης ολικής επισκευής. Επίσης, από τα λεγόμενά τους, θα εξεταστεί η προοπτική ανέγερσης επιπλέον ορόφου στο ένα ή και στα δύο διδακτήρια. Ακόμη κατέγραψαν την κακή κατάσταση του προαύλιου χώρου και της στέγης (από λαμαρίνες) του λεβητοστασίου.

Πιστεύουμε ότι έγινε ένα σημαντικό πρώτο βήμα και τελικά θα ενταχθούν δικαιωματικά τα παραπάνω έργα στο πενταετές πλάνο στέγης σχολείων του Δήμου. Όταν έχουμε νεώτερα θα σας ενημερώσουμε.

Οκτώβριος 2012
« Σεπ   Νοέ »