Ένας μικρός Σεπτέμβρης…

Οκτ 20122

Ένας μικρός Σεπτέμβρης

βάζει τα κλάματα

που στο σχολείο τον πάνε

να μάθει γράμματα

Θέλει να παίξει ακόμα

με τ’ άστρα τ’ ουρανού

πριν έρθουν πρωτοβρόχια

και συννεφιές του νου

Κάθε χρόνο όταν βλέπω τα πρωτάκια, αυτά τα μικροσκοπικά πλασματάκια με τον τρόμο στο βλέμμα, θυμάμαι αυτό το τραγούδι.

Αυτές οι φατσούλες που παραπαίουν ανάμεσα στο νηπιαγωγείο και στο ζεστό χέρι της μαμάς, πρέπει να προσαρμοστούν σ’ έναν άγνωστο χώρο γρήγορα γιατί «στη γωνία» παραμονεύει η «πίτα» και «η πατάτα», απειλητικές και τεράστιες, γιγάντιες θα έλεγα.

Με αφορμή μια κουβέντα που έκανα αυτή τη βδομάδα με μια μαμά πρωτακίου (το 3ο παιδί της παρακαλώ στην πρώτη, έχει εμπειρία η γυναίκα δεν είναι αρχάρια) σκέφτομαι πόσο σημαντικό είναι τελικά να είσαι δάσκαλος, να είσαι ικανός να αγκαλιάσεις αυτό το τρομαγμένο πλασματάκι, να το κάνεις να αισθανθεί ασφαλές (όπως με τη μαμά) και να το βάλεις ομαλά στην όμορφη διαδικασία της μάθησης.

Πόσο σημαντικό είναι ακόμα μετά από λίγο καιρό να το βλέπεις να έρχεται χαμογελαστό, σέρνοντας εκείνη την τεράστια τσάντα, να κάθεται στη γραμμή το πρωί προσεχτικό  και να κατακτά μέρα τη μέρα τους μηχανισμούς της γραφής και τις ανάγνωσης.

Είμαστε, εμείς οι δάσκαλοι, οι πιο τυχεροί άνθρωποι του κόσμου γιατί παίρνουμε καθημερινά μεγάλη ικανοποίηση από τα παιδιά, όχι μόνο της πρώτης αλλά και όλων των τάξεων.

Τυχερά είναι όμως και όλα τα παιδάκια της πρώτης στο δικό μας σχολείο γιατί έχουν μια πολύ καλή δασκάλα που αγαπάει πολύ τα παιδιά και αυτό είναι πολύ σημαντικό.

Οκτώβριος 2012
« Σεπ   Νοέ »