Προσεχώς……

Κόντρα στους δύσκολους καιρούς το δημόσιο σχολείο δημιουργεί μέσα απ’ το μεράκι και την ψυχή των εκπαιδευτικών του.
Τις εκδηλώσεις μας άνοιξε σήμερα η συμμετοχή της Στ τάξης μας στην γιορτή του Ειδικού Δημοτικού Σχολείου Αγριάς στο συνεδριακό κέντρο της Μητρόπολης στα Μελισσιάτικα, με την παράσταση « Ο Χριστός στο κάστρο».
Τα Χριστούγεννα μας χτυπούν δυνατά την πόρτα. Οι πρόβες για την δική μας γιορτή συνεχίζονται και οι Αγιοι Βασίληδες είναι έτοιμοι να ξεχυθούν μοιράζοντας ευχές και δώρα.
Η εβδομάδα 17-21 Δεκέμβρη είναι εβδομάδα γιορτής και προσφοράς. Οι πόρτες μας ανοίγουν και υποδέχονται τους γονείς που μαζί με τα παιδιά τους θα κάνουν ένα αλλιώτικο μάθημα , ένα μάθημα δημιουργίας.
18/12 και ώρα 10.00 π.μ θα ξαναγίνουν παιδιά και θα καθίσουν στα θρανία ώστε μαζί να κατασκευάσουν χριστουγεννιάτικα αντικείμενα για το παζάρι του σχολείου. Την ίδια μέρα θα ενημερωθούν και για τους βαθμούς του 1ου Τριμήνου από τις 12.30- 14.00 μ.μ
Στις 19/12 και ώρα 11.45 ένας καραγκιοζοπαίχτης , ευγενική προσφορά του συλλόγου γονέων, θα έρθει στο σχολείο μας για να διασκεδάσει τους μαθητές μας δωρεάν.
Και έφτασε η μεγάλη μέρα που όλοι με χαρά περιμένουν. Η δική μας γιορτή με πρωταγωνιστές τα παιδιά όλων των τάξεων. «Αγιος βασίλης έρχεται…..από….» Ο λατρεμένος άγιος των παιδιών είναι το θέμα της φετινής μας γιορτής και όλοι τον περιμένουμε με αγωνία. Στις 20/12 λειτουργούμε απόγευμα και σας υποδεχόμαστε στις 6.30 στο Πορφυρογένειο Ίδρυμα Αγριάς, το οποίο ευγενικά μας παραχωρήθηκε, για να γίνουμε πάλι παιδιά.
Τα Χριστούγεννα είναι η γιορτή της αγάπης κι εμείς για να μεταδώσουμε στους μικρούς μαθητές μας την αξία της προσφοράς ζητάμε από αυτούς ένα κουτί γάλα Εβαπορέ…για να στολίσουμε μαζί με τα παιδιά όλων των σχολείων του νομού Το Δέντρο της Αγάπης. Οι άσπρες πεταλούδες περιμένουν την προσφορά μας για να καλύψουν τις ανάγκες τους..
21/12 θα γίνει ευχέλαιο στο σχολείο μας και θα πραγματοποιηθούν χριστουγεννιάτικες δράσεις εντός των τάξεων.

Φτάσαμε στον Μάη και όλοι οι μαθητές ετοιμάζονται πυρετωδώς για να παρουσιάσουν σε γονείς και μαθητές όλα αυτά που δούλεψαν με τους δασκάλους τους. Οι εκδηλώσεις που προγραμματίζουμε πολλές και διαφορετικές

16/5: οι Ε & Στ τάξη παρουσιάζουν την δουλειά που ετοίμασαν σε την καθηγήτρια Γερμανικών του σχολείου Σπυριδοπούλου Γεωργία και την καθηγήτρια Εικαστικών Γεωργιάδου Ζαφειρώ, με τον τίτλο » Όταν ο Δημήτρης συνάντησε τον Paul… H παρουσίαση αναφέρεται στους καλλιτέχνες Δημήτρη Μυταρά και Paul Klee και περιλαμβάνει παρουσίαση από τους μαθητές για την ζωή και το έργο των δύο ζωγράφων και έκθεση έργων τέχνης που φιλοτεχνήθηκαν από τους μαθητές.

25/5 : Οι Ε & Στ τάξη μας μιλούν για το κάπνισμα μέσα από μια παράσταση κουκλοθεάτρου βασισμένη στο βιβλίο » Χοπ….τρύπωσα» της Διευθύντριας του Σχολείου κ. Γεροστάθη Ζωής. Η εκδήλωση γίνεται σε συνεργασία με την Α τάξη του 5ο Δ.Σ Βόλου που τρέχουν παράλληλα το πρόγραμμα » Εισπνοή εκπνοή… Μια ανάσα καθαρή Πάντα… ευρωπαϊκή!!!» στα πλαίσια του ευρωπαϊκού προγράμματος Τ4Ε στο οποίο συμμετέχει το 1ο Δ.Σ Αγριάς με την διευθύντρια Γεροστάθη Ζωή

Η χρονιά θα κλείσει, σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί προσεχώς με μια παράσταση μιούζικαλ. » Ο πρίγκιπας Λεμόνης και η βασίλισσα Κρεμμύδω» έρχονται στην αυλή μας για να τελέσουν τους γάμους τους και να μας μιλήσουν για την αξία της σωστής διατροφής. Οι Τάξεις Β και Γ ετοιμάζονται πυρετωδώς να παίξουν τον πρωταγωνιστικό ρόλο με την βοήθεια της πολυμελούς χορωδίας μας που την αποτελούν οι τάξεις Δ και Στ. Η Ε τάξη συμμετέχει με τραγούδι και χορό ενώ τα πρωτάκια μας θα αναλάβουν να αποχαιρετίσουν τους μαθητές της Στ τάξης με έναν ιδιαίτερο τρόπο.

Οκτώβριος 2019
« Σεπ