Παρεμβάσεις και εργασίες συντήρησης – επισκευών 2011-’12

Παρ όλες τις δυσκολίες που αντιμετωπίσαμε όπως όλα τα σχολεία την περσινή σχολική χρονιά (οικονομική κρίση, έλλειψη βιβλίων, αλλαγές διευθυντών σχολείων και Σχολικής Επιτροπής, Καλλικρατικοί Δήμοι), κάναμε προσπάθειες για παρεμβάσεις στο σχολείο μας, με σκοπό την αισθητική και λειτουργική βελτίωση του σχολικού συγκροτήματος. Δόθηκε έμφαση σε αυτές τις προσπάθειες με το σκεπτικό ότι με τον τρόπο αυτό θα συμβάλουμε στη δημιουργία ενός ευχάριστου περιβάλλοντος διδασκαλίας – μάθησης που θα το χαρακτηρίζει η τάξη και η αρμονία, συνθήκες που συντελούν, όσο το δυνατό, στην απερίσκεπτη εργασία  δασκάλων και μαθητών. Συγκεκριμένα έγιναν τα εξής:

• Διαχωρισμός γραφείου διευθυντή και γραφείου δασκάλων.
  • Σοβατίστηκαν και βάφτηκαν οι εξωτερικοί τοίχοι των δύο αιθουσών το Ολοήμερου, καθώς και τα κουφώματα και τα κάγκελα των παραθύρων (δεν έχει ολοκληρωθεί)
  • Βάφτηκαν οι εξωτερικοί τοίχοι εντός προαυλίου και Π. Γεωργιάδη.
  • Βάφτηκαν τα κουφώματα από την πλευρά του προαυλίου και τα κάγκελα επί της Π. Γεωργιάδη.
  • Βάφτηκαν και οι τρεις χώροι εισόδου εντός των κτιρίων.
  • Τοποθετήθηκαν υδρορροές περιμετρικά των βεραντών, στο κυλικείο και άνωθεν του λεβητοστασίου. Επισκευή υπαρχόντων.
  • Αντικαταστάθηκαν οι ταμπέλες του Σχολείου.
  • Καθαρίστηκε το λεβητοστάσιο μετά από χρόνια, επισκευάστηκε και βάφτηκε η πόρτα. Αφαιρέθηκε η δεξαμενή πετρελαίου.
  • Τοποθετήθηκαν 2 νέοι,  χαμηλής κατανάλωσης προβολείς στο προαύλιο με χρονοδιακόπτη.
  • Τοποθετήθηκε ηλεκτρονικός θερμοστάτης κεντρικής θέρμανσης και θερμοσίφωνας.
  • Εξασφαλίστηκε δωρεάν υπολογιστής από τη Δ/νση Α΄/θμιας, επισκευάστηκε και τοποθετήθηκε στο Ολοήμερο με σύνδεση στο διαδίκτυο.
  • Εξασφαλίστηκαν δωρεάν γραφεία από τη Δ/νση και μία τράπεζα και τοποθετήθηκαν στο γραφείο δασκάλων και στις τάξεις με σκοπό τη δημιουργία «γωνιάς υπολογιστή» σε κάθε τάξη.
  • Εξασφαλίστηκαν δωρεάν 10 οθόνες crt 17» από το Γυμνάσιο Αλοννήσου.
  • Τοποθετήθηκαν γραμμές δικτύωσης (internet) στην Γ΄, Δ΄, Ε΄και Στ΄τάξη.
  • Τοποθετήθηκε  home theater στη Β΄τάξη με σκοπό τη χρήση προβολών (δανεικό).
  • Εξασφαλίστηκαν δωρεάν 10 ολοκαίνουρια  θρανία  και τοποθετήθηκαν στην Στ΄τάξη.
  • Εξασφαλίστηκε υπολογιστής (δανεικός) και αγοράστηκε φορητό έπιπλο, έτσι ώστε να μπορεί μαζί με τον υπάρχοντα προβολέα να αποτελέσει σύγχρονο εποπτικό μέσο για όλες τις τάξεις (έλλειψη φορητού υπολογιστή).
  • Φροντίστηκαν τα παρτέρια με σκάψιμο, χώμα και φύτεμα (η προσπάθεια συνεχίζεται).
  • Συγκεντρώθηκαν όλα τα παιδικά βιβλία σε μία μεγάλη βιβλιοθήκη, οργανώθηκαν κατά τάξεις με σκοπό τη λειτουργία δανειστικής βιβλιοθήκης.
  • Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το ευρωπαϊκό πρόγραμμα Comenius με οικονομική σύνεση, έτσι ώστε να εξασφαλιστούν χρήματα για την αγορά εποπτικών μέσων (υπολογιστές).
  • Οργανώθηκε ημερήσια εκδρομή σε συνεργασία, συμβολή και συμμετοχή του Συλλόγου γονέων μετά από χρόνια.

Οι παραπάνω εργασίες (εκτός από το βάψιμο των τοίχων και του γραφείου του διευθυντή, που έγιναν από τις τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου-το μήνα Δεκέμβριο!) πραγματοποιήθηκαν με δαπάνες  του Σχολικού ταμείου (λειτουργικά έσοδα).

Δυστυχώς για δεύτερο συνεχόμενο καλοκαίρι δεν έγινε καμία απολύτως παρέμβαση από τις τεχνικές υπηρεσίες του Δήμου, παρά την πολλαπλή και χρόνια υποβολή αιτημάτων και υποσχέσεων.

Οκτώβριος 2019
« Σεπ