CLIMATE CHANGE-SOS

Το B2 τμήμα του σχολείου μας συντονίζει για την σχολική χρονιά 2022-2023, ένα νέο πρόγραμμα  e-twinning.

Το eTwinning είναι η κοινότητα των σχολείων της Ευρώπης. Προσφέρει μια ασφαλή πλατφόρμα για το προσωπικό που εργάζεται σε σχολεία των συμμετεχουσών Ευρωπαϊκών χωρών, προκειμένου να επικοινωνήσουν, να συνεργαστούν και να αναπτύξουν σχέδια. Οι εκπαιδευτικοί συνεργάζονται και διοργανώνουν δραστηριότητες για τους μαθητές τους, οι οποίοι αναλαμβάνουν ενεργό ρόλο, αλληλεπιδρούν, ερευνούν  και αποκτούν δεξιότητες του 21ου αιώνα.

Ο τίτλος του συνεργατικού σχεδίου εργασίας είναι : «Κλιματική αλλαγή –SOS». Το έργο θα είναι ενεργό μεταξύ Οκτωβρίου 2022 και Απριλίου 2023 και στοχεύει στην κατανόηση του 13ου Στόχου Βιώσιμης Ανάπτυξης «Δράση για το κλίμα».

Η συνεργασία με τα σχολεία-εταίρους (Πορτογαλία, Ισπανία, Τουρκία, Βουλγαρία) επιτυγχάνεται μέσα από κοινά σχεδιασμένες δραστηριότητες σχετικές με το περιβάλλον στο Twinspace του έργου.

logofinal

Beige Minimalist Mood Photo Collage 1 Beige Minimalist Mood Photo Collage 2