ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

2

Η «βιβλιοδρομία» μας  ξεκίνησε από την επιθυμία μιας μαθήτριας της Ε’ Δημοτικού του σχολείου μας την Α.Δ. να δηλώσουμε την ομαδική μας συμμετοχή ως σχολείο στις «ΒΙΒΛΙΟΔΡΟΜΙΕΣ» των Εκπαιδευτηρίων  Γείτονα. Δεινή αναγνώστρια η ίδια, αλλά και πολλοί/ές μαθητές/τριες δήλωσαν συμμετοχή. Πρόκειται για τον 24ο Πανελλήνιο Διαγωνισμό Ανάγνωσης Παιδικού Λογοτεχνικού Βιβλίου που τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και θεματική ενότητα «1922-2022: 100 χρόνια από τη Μικρασιατική Καταστροφή». Έτσι, με την υποστήριξη της Διευθύντριας, αλλά και της ομάδας της Ταξιδιάρικης Βιβλιοθήκης του σχολείου, δημιουργήθηκε η πρώτη λέσχη ανάγνωσης από 37 παιδιά των Δ΄, Ε΄ και ΣΤ΄ τάξεων. Αρωγός μας από την αρχή υπήρξε το βιβλιοπωλείο «Αλφαβητάρι», το οποίο δώρισε 12 βιβλία στην Ταξιδιάρικη Βιβλιοθήκη. Τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα μας δώρισαν ακόμη 2 αντίτυπα από τον κάθε τίτλο, καθώς και άλλα βιβλία και τους ευχαριστούμε πολύ. Τα παιδιά διάβασαν με τις ομάδες τους 4 συγκεκριμένα βιβλία ανά τάξη και μέσα από τακτικές συναντήσεις στο χώρο της βιβλιοθήκης οργανωθήκαμε, συζητήσαμε, αγχωθήκαμε, γελάσαμε, μοιραστήκαμε τις σημειώσεις μας και καταλήξαμε με χαρά στις 13 Μαΐου, να πάρουμε μέρος για πρώτη φορά σε ένα τέτοιου είδους διαγωνισμό. Λόγω του αυξημένου αριθμού των παιδιών που συμμετείχαν από το σχολείο μας, λειτουργήσαμε ως εξεταστικό κέντρο, υποδεχόμενοι 2 κορίτσια από το Δημοτικό Σχολείο του Αγίου Γεωργίου Οροπεδίου. Η εξετάστρια από τα Εκπαιδευτήρια Γείτονα, ΡάνιαΜόντζολη, ήταν εξαιρετικά υποστηρικτική και ευγενική με τα παιδιά και έκανε πολύ ευχάριστη και εύκολη τη διαδικασία της διεξαγωγής του διαγωνισμού. Ελπίζουμε και του χρόνου να συμμετέχουμε και πάλι, με την ίδια καλή διάθεση για διάβασμα και παρέα!