Επίσκεψη στο Παλιό Ειρηνοδικείο Αγίου Νικολάου για να υφάνουμε!

Την Τετάρτη 22 Μαϊου κάποιοι από τους μαθητές του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να συμμετέχουν στο έργο ‘’Διαδρομή’’ του διεθνούς φήμης καλλιτέχνη και καθηγητή του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου Γιώργου Γυπαράκη. Ανταποκριθήκαμε στην πρόσκληση του ΠΑΟΔΑΝ, ο οποίος συνεχίζει και φέτος το «Πνεύμα της σκάλας», το βραβευμένο πρόγραμμα εικαστικών παρεμβάσεων στο δημόσιο χώρο της πόλης. Όπως μας ενημέρωσαν, ο ΠΑΟΔΑΝ σε συνεργασία με τις Υφάντριες του Προοδευτικού Συλλόγου Ελούντας έχουν μετατρέψει το Παλιό Ειρηνοδικείο Αγίου Νικολάου σε ένα ακούραστο κέντρο εκμάθησης παραδοσιακών τεχνικών ύφανσης. Με την εγκατάσταση αργαλειών στις αίθουσες, ο στόχος και η πρόκληση είναι να υφανθεί μέχρι το καλοκαίρι ένα μεγάλο χαλί που θα καλύψει μια από τις σκάλες που έχουν επιλεγεί.

Ευχαριστούμε πολύ την κ. Παγκάλου Σοφία από τις υφάντρες της Ελούντας για τη διεξαγωγή του εργαστηρίου.

Ταυτόχρονα, μας δόθηκε η ευκαιρία να δούμε το έργο του καλλιτέχνη Άγγελου Σπάρταλη ΄΄Η Απολογία του Σωκράτη στο Kaufbeuren’’ (2015), το οποίο παραμένει στη μεγάλη αίθουσα του Ειρηνοδικείου.

Οι μαθητές έφυγαν εντυπωσιασμένοι από την επίσκεψή μας!