Επιτέλους είμαι Πρωτάκι! Tο Ξεκίνημα…

Φέτος πολλά θα κάνουμε και όλα θα’ ναι ωραία!

Η ανυπομονησία για την Πρώτη τάξη του Δημοτικού Σχολείου είναι απερίγραπτη! Καινούρια τσάντα, καινούρια κασετίνα, καινούρια βιβλία και τετράδια, γόμες, ξύστρες, χρώματα, φόρμες, παπούτσια, συμμαθητές, δασκάλες, διαλείμματα, συναισθήματα….! Και η λίστα δεν τελειώνει ποτέ! Και μαζί με όλα αυτά τα καινούρια, έρχεται να προστεθεί και ο ενθουσιασμός για την πρώτη μας μελέτη-διάβασμα-γράψιμο… όχι μόνο στο σχολείο αλλά και…. στο σπίτι! Εύχομαστε αυτός ο ενθουσιασμός να κρατήσει και για την υπόλοιπη σχολική τους ζωή!

Πέρασε η πρώτη εβδομάδα λοιπόν από το ξεκίνημα της νέας σχολικής χρονιάς, οργανώνοντας σιγά σιγά την τάξη μας. Ξεκινάμε τις πρώτες μας βιωματικές δραστηριότητες με τα γεωμετρικά σχήματα στο μάθημα των Μαθηματικών, καθώς και με τις πρώτες μας ομαδικές εργασιούλες πάνω σε διάφορα θέματα!

Καλή μας συνέχεια!