Hμερίδα για τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου-Tρίτη 11 Φεβρουαρίου 2014

0

Συγγραφέας: Θεοδούλη Τερζίδου | Κατηγορία Saferinternet, Ασφάλεια στο διαδίκτυο, Εκδηλώσεις | , στις 09-02-2014

Το 1ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσσαλονίκης-ΑΠΘ διοργανώνει την Τρίτη 11 Φεβρουαρίου 2014 στις 9:00πμ εκδήλωση-ημερίδα για τον εορτασμό της Ημέρας Ασφαλούς Διαδικτύου 2014 με σύνθημα “Όλοι μαζί για ένα καλύτερο διαδίκτυο“! Η εκδήλωση έχει οργανωθεί σε δύο παράλληλα μέρη (sessions):

1o:  για τους μαθητές των Α’, Β’, Γ’ τάξεων, οι οποίοι θα συμμετέχουν σε “διαδραστική” συζήτηση με συντονίστρια την κα. Ναταλία Ζαχαρτζή, Κοινωνική Λειτουργό και Επιστημονική Διευθύντρια των Κέντρων Πρόληψης «Σείριος»,

2ο: για τους γονείς, εκπαιδευτικούς και τους μαθητές των Δ’, Ε’, ΣΤ’ τάξεων,  οι οποίοι θα παρακολουθήσουν στο αμφιθέατρο τις ομιλίες του Σχολικού Συμβούλου Πληροφορικής κ.Μανουσαρίδη Ζ. και του Δρ. Ελευθεράκη Γ., μέλος ΔΣ ΕΠΥ-Παράρτημα Μακεδονίας Θράκης καθώς και την παρουσίαση των ποιημάτων που δημιούργησαν οι ίδιοι οι μαθητές στο πλαίσιο των δράσεων.

Άλλες δράσεις που υλοποιήθηκαν  στο πλαίσιο του εορτασμού της Ημέρας του Ασφαλούς Διαδικτύου είναι:

• Εσωτερικός Διαγωνισμός Ποιήματος με τίτλο “Γίνε και εσύ Ποιητής για ένα καλύτερο Διαδίκτυο!”, από τα οποία επιλέχθηκαν τα δύο καλύτερα για να εκπροσωπήσουν το σχολείο μας στο ανθολόγιο του saferinternet.gr
  • Οι μαθητές της ΣΤ’ τάξης, με τη συνεργασία της Εικαστικού, κας Μανωλίδου Αντιγόνης δημιούργησαν Pop Art αφίσες με συνθήματα για την καλή χρήση του διαδικτύου, οι οποίες θα διακοσμήσουν τον χώρο της εκδήλωσης και το εργαστήριο Πληροφορικής μελλοντικά.
  • Οι μαθητές της Α’ τάξης, με τη συνεργασία της εκπαιδευτικού Αγγλικής Γλώσσας, κας Μαλέα Αθηνάς, δημιούργησαν poster με θέμα το διαδίκτυο, το οποίο θα διακοσμήσει το χώρο της εκδήλωσης.
  • Στη διάρκεια των δύο τελευταίων εβδομάδων (27 Ιαν.-3 Φεβ.), οι μαθητές του σχολείου ευαισθητοποιήθηκαν και ενημερώθηκαν σε θέματα που αφορούν στην ασφάλεια στο διαδίκτυο, παρακολουθώντας video από το http://www.saferinternet.gr, μελετώντας το σχετικό βιβλίο δραστηριοτήτων «Παίζω και μαθαίνω στο διαδίκτυο» και εξερευνώντας το «http://www.esafetykit.net» και το «Ιντερνετοδάσος».
  • Παράλληλα οι μαθητές των μεγαλύτερων τάξεων (Ε’ και ΣΤ’) υλοποιούν ερευνητικές εργασίες, projects, με θέματα που αφορούν στην ασφάλεια στο διαδίκτυο με στόχο την δημιουργία παιχνιδιών, ταινιών και παρουσιάσεων για να «εκπαιδεύσουν» τους μαθητές των μικρότερων τάξεων.

.: Λία Τερζίδου [Πληροφορικός-Υπεύθυνη οργάνωσης δράσεων]

Poster_saferinternetDay2014

Οι εργασίες των μαθητών του Ε3 στο μάθημα των Τ.Π.Ε.

0

Συγγραφέας: 1ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσ/νίκης ΑΠΘ | Κατηγορία Παρουσιάσεις, Τ.Π.Ε. - Πληροφορική | , στις 26-01-2014

Στο πλαίσιο του μαθήματος των ΤΠΕ οι μαθητές του Ε3 δημιούργησαν παρουσιάσεις στο Power Point. Τα θέματα των παρουσιάσεων επιλέχθηκαν από τους ίδιους τους μαθητές.

Παρακάτω παρουσιάζονται μερικές από αυτές.

Οι εργασίες των μαθητών του Ε2 στο μάθημα των Τ.Π.Ε.

0

Στο πλαίσιο του μαθήματος των ΤΠΕ οι μαθητές του Ε1 δημιούργησαν παρουσιάσεις στο Power Point. Τα θέματα των παρουσιάσεων επιλέχθηκαν από τους ίδιους τους μαθητές.

Παρακάτω παρουσιάζονται μερικές από αυτές.

Οι εργασίες των μαθητών του Ε1 στο μάθημα των Τ.Π.Ε.

Παρακάτω παρουσιάζονται μερικές από αυτές.

Καλωσορίσατε στο blog μας!

0

Συγγραφέας: 1ο Πρότυπο Πειραματικό Δημοτικό Σχολείο Θεσ/νίκης ΑΠΘ | Κατηγορία Χωρίς κατηγορία | , στις 14-01-2014

Σας καλωσορίζουμε στο blog του 1ου Πρότυπου Πειραματικού Δημοτικού Σχολείου Θεσ/νίκης ΑΠΘ !

Εδώ θα βρείτε εργασίες, εικόνες, βίντεο, μουσικές, εκδηλώσεις και πολλά άλλα θέματα που αφορούν το σχολείο μας.

Σας ευχόμαστε

Καλή περιήγηση!!!