Αποστολή ειδών πρώτης ανάγκης για τα παιδιά της Ουκρανίας

Το σχολείο μας ανταποκρίθηκε στο κάλεσμα του «Χαμόγελου του παιδιού» και κατάφερε να συγκεντρώσει έναν σημαντικό αριθμό ειδών πρώτης ανάγκης για τα παιδιά της Ουκρανίας. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε ολόψυχα όλους τους μαθητές, τις μαθήτριες και τους γονείς τους για την αλληλεγγύη και την ανθρωπιά που επέδειξαν, αναδεικνύοντας αυτές τις αρετές που κάνουν τον κόσμο μας καλύτερο.

Επίσης, αξίζουν πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά του Β1 και Ε3, καθώς ανέλαβαν με μεγάλη προθυμία και χαρά να ταξινομήσουν και να συσκευάσουν τα είδη που συγκεντρώθηκαν! Με αυτόν τον τρόπο, ανακάλυψαν τη σπουδαιότητα της ανιδιοτελούς προσφοράς μέσα από τον εθελοντισμό, με τον οποίο ασχολήθηκαν στα πλαίσια της ενότητας «Ενδιαφέρομαι και Ενεργώ- Κοινωνική ενσυναίσθηση και ευθύνη» των Εργαστηρίων Δεξιοτήτων.

Ο παιδικός τους ενθουσιασμός και η ωριμότητα με την οποία αντιμετώπισαν την όλη διαδικασία μας ενέπνευσαν να φτιάξουμε το παρακάτω βίντεο: