Γ’ Δημοτικού

Δράσεις του Γ’1

Οι μαθητές της Γ’1 τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μυκόνου την παραμονή των Χριστουγέννων συνοδευόμενοι από τη Δασκάλα της τάξης κ. Σουρλίγκα Ελένη και τη δασκάλα του ολοημέρου κ. Αντωνία Σκαράκη τραγούδησαν τα κάλαντα στα καντούνια της χώρας Μυκόνου, συγκεντρώνοντας χρήματα για το χαμόγελο του παιδιού.

Η  συγκεκριμένη δράση ήταν αφορμή για επόμενες δραστηριότητες που ακολούθησαν στα πλαίσια του σχολικού προγράμματος της τάξης, με σκοπό την ανάπτυξη συναισθημάτων αλληλεγγύης ,συνεισφοράς και κοινωνικής προσφοράς.

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους οι μαθητές ενημερώθηκαν για διεθνείς οργανισμούς όπως η Unicef, Action Aid, Γιατροί Χωρίς Σύνορα κ.α. και τον τρόπο συμμετοχής των μαθητών στις δράσεις αυτές.