ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ We C.A.R.E – Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας – ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2016

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ – ΔΙΑΧΕΙΡΗΣΗ ΔΥΣΚΟΛΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ
1ος ΣΤΑΘΜΟΣ : Τρεις μέρες στο νησί της Καλυψούς
Δραστηριότητες
1.Πρόσωπα και συναισθήματα: αναγνωρίζω- ονοματίζω- χρωματίζω- μιμούμαι – παίζω –χορεύω τον ‘’χορό των συναισθημάτων’’. Κολλάζ με τα πρόσωπα της καρδιάς μας (χαρά ,θυμός ,φόβος ,λύπη).
2. Δραματοποίηση του παραμυθιού : ‘’ο βασιλιάς με το παγωμένο πρόσωπο’’
3. Ζωγραφίζω το δέντρο της καρδιάς μου . Όλα τα συναισθήματα είναι αποδεκτά . Προσέχω – φροντίζω το δέντρο μου . Στα δύσκολα συναισθήματα ζητώ βοήθεια ( όταν δεν μπορώ να τα διαχειριστώ μόνη – ος μου ) . Δεν αφήνω τα δέντρα να ξεραθούν ή να ξεριζωθούν. Τα δέντρα όταν τα φροντίζω βγάζουν λουλούδια και καρπούς , έτσι και τα συναισθήματα . Κολλάζ των διαφορετικών δέντρων .
4. Θυμώσαμε με την μάγισσα Φούρκα που με τα καμώματά της κατάφερε να κάνει ξερονήσι, το νησί που κάποτε ήταν καταπράσινο και φιλοξένησε τον Οδυσσέα και τους φίλους του . Αφήσαμε στην άκρη τον θυμό και σπείραμε παντού δέντρα . Ζητήσαμε από τους κατοίκους να τα προστατεύουν και να τα φροντίζουν δίνοντάς τους οδηγίες .
5. Επιλογή ενός παραδοσιακού τραγουδιού της περιοχής . Οι μαθητές επέλεξαν το ‘’δω στα λιανοχορταρούδια’’ . Ένας στίχος του αναφέρεται σε έναν τρανό χορό που θα γίνει στον κάμπο . Μία από τις ιδέες τους ήταν ότι θα γίνει ο χορός λόγο ενός γάμου. Προετοιμάστηκαν και την Παρασκευή 26-2-2016 όλοι μαζί παρουσίασαν τον παραδοσιακό θρακιώτικο γάμο στους υπόλοιπους συμμαθητές τους που δεν συμμετέχουν στο πρόγραμμα We C.A.R.E .
ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ : ΣΚΕΥΑ ΝΙΚΗ ΠΕ 11.01
ΟΜΑΔΑ ΜΑΘΗΤΩΝ ΣΧΟΛΕΙΟΥ :‘’ΚΑΤΑΙΓΙΔΑ’’

από κάτω από: Δραστηριότητες| | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ We C.A.R.E – Ειδικό Δημοτικό Σχολείο Ορεστιάδας – ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2016

Τα σχόλια είναι κλειστά.