Αρχική » Αρχική » ΗΜΕΡΕΣ ERASMUS+ 2020

ΗΜΕΡΕΣ ERASMUS+ 2020

Με χαρά το 1ο Εδικό Δημοτικό Σχολείο Περιστερίου υποδέχεται και γιορτάζει τις ημέρες ERASMUS+ 2020 μαζί με ολόκληρη την Ευρωπαϊκή Εκπαιδευτική Κοινότητα. Το Σχολείο μας εκπροσωπεί επάξια τη χώρα μας συμμετέχοντας στη μεγάλη εκπαιδευτική οικογένεια της ευρώπης υλοποιώντας δύο Δράσεις Erasmus+.
Παρά τις δύσκολες συνθήκες που αντιμετωπίζουμε λόγω της πανδημίας το Σχολείο μας συνεχίζει την υλοποίηση του προγράμματος 21 Century Students and Teachers με στόχο οι μαθητές μας να αποκτήσουν όλες τις απαραίτητες δεξιότητες έτσι ώστε να αντιμετωπίσουν τις απαιτήσεις της εποχής μας.
Χαρά, Δημιουργία , Δεξιότητες, Αυτονομία , Εργασία, Ικανοποίηση είναι οι λέξεις που θα οδηγήσουν στην εκπλήρωση των στόχων μας.
Do Re Mi ονομάζεται το δεύτερο καινούριο πρόγραμμα στο οποίο συμμετέχει το Σχολείο μας. Η Μουσική ανοίγει δρόμους, δίνει ευκαιρίες, αγκαλιάζει τους ανθρώπους ηρεμεί την ψυχή και το πνεύμα.
Ευχόμαστε Καλή Επιτυχία στις Δράσεις μας μαζί με τους μαθητές μας και τους μαθητές από τις άλλες ευρωπαϊκές χώρες.