Ανοιξιάτικες Αλληλεπι-Δράσεις

Με τον ερχομό της Άνοιξης υλοποιήσαμε στο σχολείο μας μια σειρά δράσεων με σκοπό την παιδαγωγική αξιοποίηση επετειακών ημερομηνιών.
Στις 2 Απριλίου την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου η Γ΄τάξη με τις ζωγραφιές και τα τραγούδια τους, μας μετέφερε το μήνυμα: “Τα βιβλία μας βοηθούν να μην βιαζόμαστε”.
Στα πλαίσια της κυκλοφοριακής αγωγής που υλοποιείται στην Τρίτη τάξη και με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Ποδηλάτου, στις 9 Απριλίου το σχολείο μας μετατράπηκε σε Πάρκο Κυκλοφοριακής Αγωγής με ποδήλατα και πατίνια! Οι μαθητές μας χρησιμοποίησαν το ποδήλατο τους -το απλό, προσιτό, “καθαρό” σύμβολο των βιώσιμων μεταφορών- ως μέσο ανάπτυξης κοινωνικών δεσμών στο σχολικό πλαίσιο.
Συγχαρητήρια στα παιδιά μας και στους δασκάλους τους για την προθυμία, την ανάληψη ευθύνης και τη διάθεση για προσφορά στο σχολείο!