19ο ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟ ΕΥΟΣΜΟΥ

Το 19o Nηπιαγωγείο Ευόσμου ιδρύθηκε το 2001 ως 1/θέσιο και συστεγαζόταν μαζί με το 20ο και 27ο Νηπ/γεία  Ευόσμου. Το 2007 μεταστεγάστηκε σε δικό του αυτόνομο κτήριο επί της οδού Μουσών 82 και λειτουργεί πια ως 2/θέσιο.                                                                                                  Αποτελείται την τρέχουσα σχολική χρονιά, 2021-2022, από δύο τμήματα πρωινά και δύο απογευματινά προαιρετικά ολοήμερα. Λειτουργεί επίσης κι ένα τμήμα Πρωινής Υποδοχής. Υπηρετούν σ’ αυτό για το τρέχον σχ. έτος  4 Νηπιαγωγοί γενικής παιδείας, 1 εκπ/κός ΠΕ 06, κι ένα άτομο με σύμβαση έργου ως καθαρίστρια για 4 ώρες ημερησίως.

Το όραμα του νηπ/γείου είναι να αποτελεί περιβάλλον χαράς και μάθησης για όλα τα παιδιά, χωρίς αποκλεισμούς. Να καλλιεργεί στάσεις και συμπεριφορές αποδοχής και σεβασμού της ατομικής ταυτότητας κάθε παιδιού και να διαμορφώνει κουλτούρα συνεργασίας και αλληλεγγύης μεταξύ των μελών της κοινότητας μας.

Χάρτης και πλήρη στοιχεία του σχολείου