Ανακοίνωση 19ου Νηπ/γείου για τις εγγραφές

ΦΑΞ                 : 2106830114

Ε- mail            : mail@19nip-amarous.att.sch.gr

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΣΧΟΛ.ΕΤΟΣ 2020-2021

Οι αιτήσεις εγγραφών στα Νηπιαγωγεία, τη σχολική χρονιά 2020 -21 θα  πραγματοποιηθούν από 15 έως 30 Μαΐου 2020 μέσω της ηλεκτρονικής πλατφόρμας gov.gr

Στα  Νηπιαγωγεία,    το  σχολικό  έτος         2020-21,  θα  φοιτήσουν  μαθητές  που  έχουν συμπληρώσει τη νόμιμη ηλικία εγγραφής. Συγκεκριμένα, εγγράφονται στο Νηπιαγωγείο για το σχολικό έτος 2020-21, μαθητές γεννημένοι το 2015 και το 2016.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΕΓΓΡΑΦΩΝ

Οι γονείς/κηδεμόνες μετά την ηλεκτρονική υποβολή της αίτησης εγγραφής μέσω της πλατφόρμας gov.gr ,  υποβάλλουν στο Νηπιαγωγείο που ανήκουν, μέχρι τις 30 Μαιου 2020 , σε ώρα που θα προκαθοριστεί κατόπιν τηλεφωνικής επικοινωνίας με την προισταμένη, τα εξής δικαιολογητικά.

α. Επίδειξη του βιβλιαρίου υγείας του μαθητή, ή προσκόμιση άλλου στοιχείου, στο οποίο φαίνεται ότι έγιναν τα προβλεπόμενα εμβόλια

β. Το Ατομικό Δελτίο Υγείας Μαθητή, (Α.Δ.Υ.Μ.)

Στην περίπτωση των μαθητών/-τριών με αναπηρία και ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες οι γονείς/κηδεμόνες συνυποβάλλουν γνωμάτευση από Κ.Ε.Σ.Υ. ή δημόσιο ιατροπαιδαγωγικό κέντρο ή άλλη αρμόδια δημόσια υπηρεσία.

Σε περίπτωση που οι γονείς έχουν δηλώσει  μέσω της πλατφόρμας οτι επιθυμούν τη φοίτηση του παιδιού στο ολοήμερο – προαιρετικό πρόγραμμα επιπλέον χρειάζεται να προσκομίσουν:

γ.Βεβαιώσεις εργασίας και των δύο γονέων ή ό, τι άλλο προβλέπεται.

ΕΓΓΡΑΦΕΣ ΣΤΟ ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΟ ΟΛΟΗΜΕΡΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΩΡΗΣ ΥΠΟΔΟΧΗΣ

Στο προαιρετικό ολοήμερο πρόγραμμα δύνανται να εγγράφονται:

1. 1. Μαθητές των οποίων εργάζονται και οι δύο γονείς, προσκομίζοντας σχετική βεβαίωση του φορέα εργασίας τους ή κάρτα ανεργίας, στην περίπτωση που είναι άνεργοι.
  2. Μαθητές, των οποίων οι γονείς/κηδεμόνες ανήκουν σε ευπαθείς και ευάλωτες κοινωνικές ομάδες όπως: I) Πολύτεκνοι / τρίτεκνοι / μονογονεϊκές οικογένειες, γονείς με χρόνιες παθήσεις /ενταγμένοι σε πρόγραμμα απεξάρτησης / φυλακισμένοι. II) Πολίτες τρίτων χωρών που διαμένουν σε κέντρο ή σε δομές φιλοξενίας του ελληνικού κράτους ή της Ύπατης Αρμοστείας του ΟΗΕ.

– Στο τμήμα πρόωρης υποδοχής δικαίωμα συμμετοχής έχουν νήπια/προνήπια τα οποία είναι εγγεγραμμένα και φοιτούν στο ολοήμερο πρόγραμμα.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Αν ο αριθμός αιτήσεων νηπίων/προνηπίων για εγγραφή υπερβαίνει τους

22 μαθητές ανά τμήμα εφαρμόζονται όσα προβλέπονται στο άρθρο 6 παρ. 4δ του Π.Δ.79/2017 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει με το άρθρο 74 του ν. 4589/2019(ΦΕΚ13Α).
Ο Δ/ντής Εκπαίδευσης αποφασίζει, ύστερα από την αιτιολογημένη εισήγηση της αρμόδιας Τριμελούς  Επιτροπής,  είτε  για  τη  λειτουργία  περισσοτέρων  τμημάτων,  είτε για  την κατανομή των μαθητών σε όμορα Νηπιαγωγεία με κριτήριο τον τόπο κατοικίας τους και ενημερώνει αρμοδίως το Νηπιαγωγείο αποχώρησης και το Νηπιαγωγείο υποδοχής, έως την Παρασκευή 12 Ιουνίου 2020.

Τη Δευτέρα 15 Ιουνίου 2020 η διεύθυνση του Νηπιαγωγείου ενημερώνει τους γονείς σχετικά με το σχολείο φοίτησης του τέκνου τους.

ΧΩΡΟΤΑΞΙΚΑ ΟΡΙΑ 19ου ΝΗΠΙΑΓΩΓΕΙΟΥ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

Λεωφόρος     Κηφισίας-Φραγκοκκλησιάς-Σάμου-Διοφάντους-Βάρναλη-Ξενίας-Νίκης-Ταινάρου  (Αεροπόρου Λάιτμερ)-Καλομοίρη-Παντανάσσης

Και οι εντός αυτών οδοί:

Ρωμανού     Μελωδού-Αιγιαλείας-Επιδαύρου-Αρτέμιδος-Παραδείσου-Γκύζη-Χαλεπά-Θεοτοκοπούλου-Αστροναυτών-Σαρωνικού-Λαγκαδιών- Ελευθερίου Βενιζέλου (Παξινού)      -Ταϋγέτου-Σοφίας   Βέμπο-Ταινάρου          (Αεροπόρου   Λάιτμερ) -Νίκης-Κεραμεικού-Ξενίας-Αίγλης-Δαιδάλου-Ανδρομάχης-Άλσους-Γρ.Αυξεντίου-Εφέσου-Δωδώνης-Ασπασίας-  Επιδαύρου-Αμαρουσίου  Χαλανδρίου-Αχλαδόκαμπου-Πηγάσου-Ναρκίσσου-Ιτέας-Καψίλη.

Η ΠΡΟΪΣΤΑΜΈΝΗ

ΒΙΚΤΩΡΙΑ ΠΟΛΙΤΟΥ

από κάτω από: Εγγραφές| με ετικέτα ,  |  | Δεν επιτρέπεται σχολιασμός στο Ανακοίνωση 19ου Νηπ/γείου για τις εγγραφές

Τα σχόλια είναι κλειστά.

ΤΗΛ:2106830114

EMAIL:mail@19nip-amarous.att.sch.gr

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ

Μάιος 2020