Κι αν ήσουν εσύ;

7.30 το απόγευμα
Αίθουσα εκδηλώσεων του 6ου Γυμνασίου Πατρών
Το Γ2 τμήμα του σχολείου μας
μαζί με μαθητές από έξι ακόμα δημοτικά σχολεία της Πάτρας
και συγκεκριμένα το  1ο Ειδικό Δημοτικό Πατρών, τα 8ο, 21ο, 25ο Δημοτικά Πατρών καθώς και το Ιδιωτικό Δημοτικό «Αναγέννηση ΙΚΕ» έλαβε μέρος στη τελική εκδήλωση- παρουσίαση του προγράμματος  «Κι αν ήσουν εσύ» που διοργάνωσε το Τοπικό Δίκτυο Αγωγής Υγείας

Το πρόγραμμα περιελάμβανε δίωρες θεατροπαιδαγωγικές παρεμβάσεις στις σχολικές μονάδες με σκοπό την ευαισθητοποίηση της ευρύτερης εκπαιδευτικής κοινότητας στα ανθρώπινα δικαιώματα και σε θέματα προσφύγων, και υλοποιήθηκε από το Πανελλήνιο Δίκτυο για το Θέατρο στην Εκπαίδευση σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία του Ο.Η.Ε.

Στις δράσεις αυτές πήραν μέρος 110 περίπου μαθητές από τις συγκεκριμένες σχολικές μονάδες και προσπάθησαν να προσεγγίσουν με το δικό τους τρόπο την έννοια «Μαζί», την συνύπαρξη, δηλ, όλων των μαθητών από όποιο περιβάλλον και αν προέρχονται και όσες δυσκολίες κι αν αντιμετωπίζουν.

Στην εξαιρετική  ενιαία παράσταση που παρουσιάστηκε ως αποτέλεσμα της όλης δράσεως οι μαθητές με θεατροπαιδαγωγικές τεχνικές παρουσίασαν την προάσπιση των δικαιωμάτων των παιδιών.

Σας παρουσιάζουμε ένα μικρό απόσπασμα από την παρουσίαση του σχολείου μας.

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου
Στις 23 Απριλίου 1616 έφυγαν από την ζωή δύο μεγάλα ονόματα των γραμμάτων: ο ισπανός συγγραφέας του «Δον Κιχώτη» Μιγκέλ Ντε Θερβάντες και ο άγγλος δραματουργός Γουίλιαμ Σαίξπηρ. Με αφορμή το διπλό αυτό γεγονός, η UNESCO έχει καθιερώσει την 23η Απριλίου ως την Παγκόσμια Ημέρα του Βιβλίου.

23/4: Παγκόσμια Ημέρα Βιβλίου