Κυριακή των Βαΐων – Έξοδος του Μεσολογγίου

Απρ 202012

Σήμερα, Κυριακή των Βαΐων, γιορτάζουμε την Έξοδο των μαχητών του Μεσολογγίου. Μία από τις ηρωικότερες σελίδες όλης της Ελληνικής Ιστορίας. Το σχολείο μας, πριν από μερικά χρόνια και συγκεκριμένα το 2013, τίμησε το ηρωικό αυτό γεγονός με μια μεγάλη εορταστική εκδήλωση στη Χριστιανική Εστία Πατρών όπου οι μαθητές του σχολείου παρουσίασαν την θεατρική παράσταση ΠΟΛΙΟΡΚΗΜΕΝΟΙ.

Επ ευκαιρία της μεγάλης ημέρας ξαναθυμόμαστε σήμερα την παράσταση εκείνη και ευχόμαστε οι σημερινοί μαθητές μας να την ξαναπαρουσιάσουν του χρόνου!

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.