Από ψυχή και μάρμαρο

Ιούν 201616

Στα πλαίσια του πολιτιστικού προγράμματος «Από ψυχή και μάρμαρο… Γνωριμία με τα αγάλματα της πόλης μου»,  το Στ2 του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού κας Γραικούση Γεωργίας ασχολήθηκε με κάποια από τα αγάλματα που είναι τοποθετημένα σε δημόσιους χώρους της πόλεώς μας και παρουσιάζουν προσωπικότητες που συνδέονται με την ιστορία της.

Τελικό προϊόν του προγράμματος πέρα από το σχετικό αυτοσχέδιο βιβλιαράκι είναι και το παραπάνω βίντεο των μαθητών. Σας το παρουσιάζουμε!

Συγχαρητήρια στη δασκάλα και τους μαθητές του Στ2. Καλό καλοκαίρι!

1. 28/01/1976: Η δημοτική γλώσσα καθιερώνεται επισήμως στην εκπαίδευση και στη δημόσια διοίκηση, επί πρωθυπουργίας Κωνσταντίνου Καραμανλή, έπειτα από εισήγηση του υπουργού Παιδείας, Γεώργιου Ράλλη.