Καλάβρυτα: Από την εθνεγερσία στο Ολοκαύτωμα

Μαΐ 201624

Αλησμόνητη θα μας μείνει η εκδρομή των Στ και Δ τάξεων του σχολείου μας.
Τα Καλάβρυτα σηματοδοτούν ιστορικά τόσο την έναρξη της Ελληνικής Επαναστάσεως όσο και τον αγώνα ενάντια στη βαρβαρότητα του Γερμανού φασίστα κατακτητή.
Τόσα πολλά σε έναν μικρό τόπο! Γι αυτό και η εκδρομή μας εκεί υπήρξε ένα συγκλονιστικό μάθημα ιστορίας. Ένα μάθημα ζωής!
Έτσι στο βίντεο που ετοιμάσαμε πρωταγωνιστής είναι ο τόπος, όχι εμείς. Εμείς στεκόμαστε ευλαβείς προσκυνητές και υπερήφανοι απόγονοι εκείνων που θυσιάστηκαν για την ελευθερία μας. Για την ελευθερία όλων των ανθρώπων.

Και ολίγες φωτογραφίες

ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ

ΑΓΙΑ ΛΑΥΡΑ

Ο ΠΛΑΤΑΝΟΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙ

ΕΙΣΟΔΟΣ ΚΑΘΟΛΙΚΟΥ ΑΓΙΑΣ ΛΑΥΡΑΣ

ΑΓΙΑ ΛΑΥΡΑ

Π.Π. ΓΕΡΜΑΝΟΣ

ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΟΥ ΠΑΛΑΙΩΝ ΠΑΤΡΩΝ ΓΕΡΜΑΝΟΥ

Ο ΤΟΙΧΟΣ ΤΩΝ ΕΚΤΕΛΕΣΘΕΝΤΩΝ

ΤΟ ΜΟΥΣΕΙΟ ΤΟΥ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ

DSC_0229

Ένα Σχόλιο στο άρθρο

“Καλάβρυτα: Από την εθνεγερσία στο Ολοκαύτωμα”

1. Μάιος 24, 2016 στις 4:37 μμ       Ευανθία η Σαλογραία Έγραψε:

Αχ! Τρισμακάρια τα παιδιά όταν έχουν ευλογημένους δασκάλους που ξέρουν πώς να ανάψουν τη Φωτιά του Πνεύματος στις καρδιές τους!