Ο Καραγκιόζης Γραμματικός

Οκτ 201420

Σε πολλά σχολεία δίνονται παραστάσεις Καραγκιόζη. Δημοτικά και Νηπιαγωγεία παρακολουθούν το παραδοσιακό αυτό θεατρικό είδος από έμπειρους και μη Καραγκιοζοπαίκτες. τα έργα δε που παρουσιάζονται είναι πολλά και ποικίλα.
Σε πόσα σχολεία όμως οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να παρακολουθήσουν παράσταση με Καραγκιοζοπαίκτη μαθητή του σχολείου και μάλιστα όχι της Ε΄ ή της Στ΄τάξεως αλλά της Γ΄;;;;;;;;;;;
Τη χρονιά που μας πέρασε ο Γιώργος Καλπούζος παρουσίασε στους συμμαθητές του μια ολοδική του παράσταση με τον τίτλο “Ο Καραγκιόζης Γραμματικός”. Με φιγούρες, μπερντέ, φώτα, μουσική κ.λ.π. κ.λ.π.
Κι επειδή έχει μόνο δυο χέρια, ανέβασε για βοηθούς του και κάμποσους συμμαθητές του.
Μπράβο στους μαθητές μπράβο και στη δασκάλα του την κα Γιαννοπούλου.
Μιας κι εφέτος απεχώρησε από την υπηρεσία αυτή την ανάρτηση της την αφιερώνουμε!