Επίσκεψη στο Κέντρο Βιομάζας

Απρ 20143

Την Τετάρτη 2 Απριλίου τα δύο τμήματα της Στ τάξης του σχολείου μας με τους δασκάλους τους και με το διδάσκοντα το μάθημα των Φυσικών Διευθυντή του σχολείου κ. Μαρκάκη επισκέφθηκαν το πρώην Δημοτικό Σχολείο Μονοδενδρίου όπου στεγάζεται το Κέντρο Βιομάζας.
Ο αρμόδιος επιστήμονας μάς έδειξε τόσο τη συσκευή μετατροπής του τηγανέλαιου σε βιοντίζελ και το φωτοβολταϊκό πάνελ που βρίσκονται στον εξωτερικό χώρο όσο και τις συσκευές που βρίσκονται στο εσωτερικό.
Είδαμε σχετικά βίντεο, μελετήσαμε τις αφίσες με διάφορα στοιχεία και είδαμε διάφορα είδη πέλετ και άλλων βιολογικών καυσίμων.
Πήραμε και μερικές ανάσες στη θάλασσα και επιστρέψαμε!