Εκδήλωση του Συλλόγου Γονέων για τον Αυτισμό

Δεκ 201318

ATH_0515

Στο υπέροχο νεοκλασσικό επί της διασταύρωσης των οδών Σολωμού και Σμύρνης, όπου στεγάζεται το Πνευματικό Κέντρο της Ενορίας Αγίας Βαρβάρας -της ενορίας μας- και το οποίο ευγενώς μάς παραχωρήθηκε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων του Σχολείου μας διοργάνωσε διάλεξη της ψυχολόγου κας Μακρυγένη  Αναστασίας με τίτλο:  Αυτισμός. Τι είναι και πώς αντιμετωπίζεται.

Η εισηγήτρια η οποία είναι ειδικευμένη στο θέμα του φάσματος των διαταραχών του αυτισμού παρουσίασε με συστηματικό αλλά απόλυτα κατανοητό από μη ειδικούς τρόπο τόσο τα χαρακτηριστικά της διαταραχής του φάσματος του αυτισμού όσο και τις τεχνικές εκπαίδευσης των παιδιών που βρίσκονται στο φάσμα.

Ακολούθησε μια πολύ ζωηρή και ενδιαφέρουσα συζήτηση. Ελπίζουμε περισσότεροι ακόμα γονείς να λάβουν μέρος στη επόμενη εκδήλωσή του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας.

ATH_0510