19ο Δημοτικό Νέας Ιωνίας

Ιστοσελίδα 19ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας

Συλλαβομηχανές

Νοέ 202328

Μια κατασκευή που ενισχύει τη φωνολογική επίγνωση των μαθητών/τριων του Α2 και τους βοηθά να κάνουν εξάσκηση μέσα από το παιχνίδι. Οι μαθητές/τριες κρατούν σταθερό το γράμμα που μαθαίνουν κάθε φορά και, καθώς γυρνάνε την άλλη λωρίδα, διαβάζουν τις συλλαβές που σχηματίζονται. Σε κάποια άλλη στιγμή του μαθήματος, η εκπαιδευτικός λέει μια λέξη και οι μαθητές/τριες πρέπει να σχηματίσουν την πρώτη συλλαβή της λέξης. Καθώς σε αυτή την τάξη οι μαθητές/τριες μαθαίνουν συνεχώς καινούργια πράγματα σύντομα θα μπουν και νέα «ανταλλακτικά» με τα καινούρια γράμματα που θα μάθουν.

Την επιμέλεια της δραστηριότητας έχει η δασκάλα του Α2 κα Στελλα Γιάκα.

22/2: Παγκόσμια Ημέρα Σκέψης
Προσκοπική και Οδηγική εκδήλωση. Γιορτάζεται κάθε χρόνο από το 1926 στις 22 Φεβρουαρίου, σε ανάμνηση της γέννησης του ιδρυτή του Προσκοπισμού Λόρδου Μπέϊντεν - Πάουελ (22/2/1857).
   - Σχετικές αναρτήσεις

Μετάφραση