19ο Δημοτικό Νέας Ιωνίας

Ιστοσελίδα 19ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας

Η απόφαση του Άι Βασίλη.

Δεκ 202130
Tα Χριστούγεννα είναι η γιορτή των παιδιών, ειδικά των μικρότερων. Έτσι σκεφτήκαμε…. και σχεδιάστηκε μια μικρή γιορτή με για τα παιδιά της Β τάξης, που πέρυσι δεν είχαν την ευκαιρία να χαρούν με τη χριστουγεννιάτική γιορτή που δικαιωματικά τους ανήκει.
Θα δουλεύαμε  ένα μικρά θεατρικό, με το εξής θέμα:
Η απόφαση του Άι Βασίλη: Ο Άι Βασίλης είναι στο εργαστήρι με τα ξωτικά και τους ανακοινώνει την απόφασή του φέτος να πάει αυτοπροσώπως σε ένα σχολείο να ακούσει από τα παιδιά τι δώρα θα ήθελαν να τους φέρει.
Δυστυχώς οι συνθήκες δεν επέτρεψαν να γίνουν όλα όπως τα είχαμε σχεδιάσει.
Οι πολλές απουσίες μαθητών του Β2 δεν επέτρεψαν την πραγματοποίηση του θεατρικού.
Σκέφτηκα λοιπόν, να φτιάξω ένα βιβλιαράκι που θα περιέχει όλο μας το εγχείρημα : τα λόγια κάθε παιδιού με το όνομά του, αλλά και  με την σειρά που παρουσιάζεται. Για να γίνει πιο πλούσιο και ενδιαφέρον, διάλεξα φωτογραφίες και φυσικά πρόσθεσα αρκετά τραγούδια.
Κι αν δεν πραγματοποιήθηκε στο σχολείο, δεν πειράζει.
Μπορείτε να το κρατήσετε ως ανάμνηση.
Ελπίζω να σας κάνει καλή παρέα τις μέρες των γιορτών,
Η Μουσικός
Kαίτη Μήλλα.