19ο Δημοτικό Νέας Ιωνίας

Ιστοσελίδα 19ου Δημοτικού Σχολείου Νέας Ιωνίας

«Πιάσε το χέρι μου»

Μαρ 20162

Με τη δύναμη της αλληλεγγύης

Με τη γνώση της μνήμης

PiaseToHeriMou

Την Τετάρτη 13/1/2016 ξεκίνησε η καμπάνια «Πιάσε το χέρι μου», που οργανώνουν από κοινού οι Δήμοι Νέας Ιωνίας και Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας, σε συνεργασία με την «Εφημερίδα των Συντακτών», την «Αλληλεγγύη για Όλους» και το δίκτυο μεταναστριών στην Ελλάδα «Μέλισσα». Η πρώτη δράση της καμπάνιας «Στηρίζουμε το ταξίδι» είχε διάρκεια ενός μήνα. Συμμετείχαν 51 σχολεία με 7.698 μαθητές από το Δήμο Νέας Ιωνίας και 32 σχολεία με 4.612 μαθητές από το Δήμο Φιλαδέλφειας – Χαλκηδόνας. Οι Δήμοι κάλεσαν τους μαθητές των σχολείων να στηρίξουν το ταξίδι των συνομήλικών τους προσφύγων, μοιράζοντάς τους σακίδια τα οποία οι μαθητές γέμισαν, τόσο με μολύβια, σημειωματάρια, σκουφάκια, παιχνίδια, είδη ατομικής υγιεινής κ.α. που θα φανούν χρήσιμα στα μικρά προσφυγόπουλα, όσο και με ευχές, που θα δώσουν κουράγιο στη δύσκολη πορεία που έχουν μπροστά τους. Συνολικά, 83 σχολεία – από το νηπιαγωγείο μέχρι και το Λύκειο – από τους δύο Δήμους ετοίμασαν 700 σακίδια – ένα σακίδιο ανά σχολικό τμήμα. Μέσα σε κάθε σακίδιο, περιμένει τα παιδιά κι ένα «ημερολόγιο τάξης» στο οποίο εκφράζουν τις ιδέες, τα συναισθήματά τους και τις πολύχρωμες ζωγραφιές.

τα σακίδια που μοιράστηκαν στους μαθητές

Στο πλαίσιο της ενημέρωσης και των πολιτών, η Υποδιευθύντρια του Σχολείου μας, Έφη Μπούση, Βρέθηκε στα πλατώ της ΕΡΤ και ενημέρωσε για τη δράση του Σχολείου μας. Παρακολουθήστε το σχετικό απόσπασμα της εκπομπής στο παρακάτω βίντεο:

Το 19ο Δημοτικό Νέας ιωνίας βρίσκεται στην οδό:

Αγίας Αναστασίας 4
Ταχ. Κώδ.: 142 32