Αρχική » Επισκέψεις » ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΉ ΗΜΕΡΗΣΊΑ ΕΚΔΡΟΜΉ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ

ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΉ ΗΜΕΡΗΣΊΑ ΕΚΔΡΟΜΉ ΣΤΗ ΘΕΣΣΑΛΟΝΊΚΗ

Μέσα από ένα οργανωμένο πλαίσιο υλοποιούνται τα εκπαιδευτικά προγράμματα ή αλλιώς σχολικές δραστηριότητες του σχολείου μας. Παρέχουν άμεση στήριξη στη γνώση μέσα από την αλληλεπίδραση με το ίδιο το αντικείμενο μελέτης. Ο μαθητής διαμορφώνεται ως σκεπτόμενος ενεργός πολίτης και καλλιεργείται το πνεύμα συνεργασίας με τους συμμαθητές του, τους δασκάλους του ακόμη και με τους γονείς του.

Σήμερα στο πλαίσιο των εκπαιδευτικών τους προγραμμάτων οι μαθητές της Δ΄και ΣΤ΄ τάξης επισκέφτηκαν την Γεωπονική Σχολή στη Θεσσαλονίκη, τον Άγιο Δημήτριο, τον Λευκό Πύργο και την Ροτόντα. Κάθε σημείο επίσκεψης είχε τους δικούς του στόχους. Την ανάπτυξη των πολιτισμικών δεξιοτήτων, της περιβαλλοντικής συνείδησης, της ιστορικής κληρονομιάς. Σύγχρονη τρόποι διδακτικών μεθοδολογιών δίνουν αυτενέργεια στους εκπαιδευτικούς και μαθητές.