Αρχική » Δράσεις Σχ. Έτους 2018-19 » Επίσκεψη στη Βιβλιοθήκη του Βελβεντού

Επίσκεψη στη Βιβλιοθήκη του Βελβεντού

Ακόμη επισκεφτήκαμε την βιβλιοθήκη του χωριού που ιδρύθηκε το 1983 και αποτέλεσε παράθυρο στον έξω κόσμο για τους κατοίκους όχι μόνο του χωριού, αλλά και της ευρύτερης περιοχής. Στην βιβλιοθήκη, με υπεύθυνη την Βάια Σταμάτη, υλοποιήθηκε το πρόγραμμα της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδας « Ενας κήπος για τις μέλισσες», το οποίο έδωσε περιβαλλοντικά μηνύματα στους μαθητές μας, όπως τη σημασία της προστασίας του περιβάλλοντος, της συνεργασίας των πολιτών και της προσφοράς.
Η Διευθύντρια του 19ου Δημοτικού Σχολείου Κοζάνης και ο Διευθυντής του Δημοτικού Σχολείου Βελβεντού επιθυμούν την συνεργασία των δύο σχολείων σε πλαίσιο δράσεων π.χ. υλοποίηση κοινών εκπαιδευτικών προγραμμάτων, αλληλεπίδραση στη λειτουργία της βιβλιοθήκης π.χ. μέσω skyp επικοινωνία μαθητών κ.ά. Σημαντική θεωρούν τη γνωριμία των εκπροσώπων των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων για την στήριξη των δράσεων αυτών σε επίπεδο οικονομικό, συνεργατικό και εθελοντισμού.

25/4/1850: Ο Πάουλ Γιούλιους φον Ρόιτερ, ιδρυτής του πρακτορείου ειδήσεων Reuters, χρησιμοποιεί 40 περιστέρια για να μεταφέρει στους πελάτες του το κλείσιμο των τιμών του χρηματιστηρίου.