Το καράβι μας για το 1821

Στο πλαίσιο των Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων για τον εορτασμό των 200 χρόνων από την έναρξη της Ελληνικής Επανάστασης ασχοληθήκαμε με την αντίστοιχη θεματική ενότητα της Ιστορίας-Πολιτισμού, με σκοπό την προώθηση της φιλαναγνωσίας και την καλλιέργεια της ιστορικής μνήμης. Παράλληλα συμμετείχαμε στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα με τίτλο «Βιβλιοπεριπέτειες» του Διεθνούς Κέντρου Συγγραφέων και Μεταφραστών Ρόδου του Δημοτικού Οργανισμού Πολιτισμού και Άθλησης του Δήμου Ρόδου. Το νηπιαγωγείο μας έλαβε μέρος στον Εικαστικό Διαγωνισμό για παιδιά Νηπιαγωγείου και Α’ Δημοτικού. Με αφορμή το βιβλίο της Σοφίας Ζαραμπούκα «1821 ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗ» σε εικονογράφηση της ίδιας (Εκδόσεις ΠΑΤΑΚΗ), τα παιδιά δημιούργησαν το δικό τους Πλοίο-Μπουρλότο, χρησιμοποιώντας ποικίλα υλικά, για να ξαναδώσουν ζωή στα ηρωικά κατορθώματα των Ελλήνων στη θάλασσα στη διάρκεια του Αγώνα για την Ανεξαρτησία του ελληνικού έθνους.

Τα παιδιά ενεπλάκησαν ενεργητικά με το βιβλίο και άντλησαν από αυτό έμπνευση, ώστε να κατασκευάσουν ένα τρισδιάστατο καράβι, σαν αυτά που χρησιμοποίησαν οι πρόγονοί μας στη διάρκεια της επανάστασης. Μέσα από παιγνιώδεις δραστηριότητες, έμαθαν για τα σημαντικότερα ιστορικά γεγονότα, περιηγήθηκαν σε ψηφιακά μουσεία, αναζήτησαν φωτογραφίες καραβιών, πρότειναν ιδέες για το δικό τους καράβι και διερεύνησαν τα υλικά που μπορούν να χρησιμοποιήσουν. Με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών, επιδόθηκαν με ενθουσιασμό της κατασκευή του καραβιού που εκπροσώπησε το τμήμα μας στον διαγωνισμό. Τα αποτελέσματα του διαγωνισμού μας δικαίωσαν απόλυτα, αφού λάβαμε τιμητικό έπαινο!

Κατηγορίες: Δράσεις - Προγράμματα 2020-2021. Ετικέτες: , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.