Κοζανίτικη Αποκριά

Δ/νση Α’/θμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης

Σχολικές Μονάδες Α/θμιας Εκπαίδευσης Δήμου Κοζάνης

ΘΕΜΑ: Κοζανίτικη Αποκριά 2022

Η ιδιάζουσα, λόγω covid-19, περίοδος που διανύουμε δεν μας επιτρέπει για ακόμη μια χρονιά να διοργανώσουμε τις εκδηλώσεις των Απόκρεων. Ωστόσο, ο ΟΑΠΝ σχεδίασε και θα υλοποιήσει σε συνδιοργάνωση με την Κοβεντάρειο Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης κάποιες δράσεις για παιδιά, οι οποίες θα πραγματοποιηθούν στο φουαγιέ της Δημοτικής Βιβλιοθήκης με τήρηση όλων των υγειονομικών μέτρων προστασίας και τη χρήση μάσκας.

Δια της παρούσης, θα θέλαμε να σας γνωρίσουμε τις δράσεις αυτές, που αφορούν σε παιδιά ηλικίας νηπιαγωγείου και δημοτικού, ώστε να ενημερώσετε τους μαθητές του σχολείου σας που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν.

• Κυριακή Μικρής Αποκριάς 27/2/2022 ώρα 11:00-13:00

Κοβεντάρειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης

«Παιδικό Καρναβάλι στη Βιβλιοθήκη»

Ένα διαδραστικό πρόγραμμα με πολλά παιχνίδια, μουσικοκινητική, αποκριάτικο τραγούδι και πολλή αποκριάτικη διάθεση για παιδιά νηπιαγωγείου και δημοτικού. Η ομάδα παιδικής ψυχαγωγίας pARTy time και ο φανός Λάκκους τ’ Μάγγαν’ ενώνουν τις δυνάμεις τους και η Μικρή Αποκριά γίνεται μια αξέχαστη γιορτή. Kατασκευή «ψαλίθρας», παραδοσιακού χαρταετού με εφημερίδες και σπάγκο από το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων.

• Δευτέρα 28/2/2022 ώρα 17:00-19:00

«Αποκριάτικες Κατασκευές»

Το Σώμα Ελλήνων Οδηγών και το Σώμα Ελλήνων Προσκόπων, παραρτήματα Κοζάνης, δημιουργούν αποκριάτικες φιγούρες (κλοόυν, γραβάτες κ.ά.) και «Μάρτη» για την 1η του μηνός! Επίσης ψυχαγωγούν τα παιδιά με διαδραστικά παιχνίδια.

• Τρίτη 1/3/2022 ώρα 17:00-19:00

Κοβεντάρειος Δημοτική Βιβλιοθήκη Κοζάνης

Εικαστικό Εργαστήρι Δήμου Κοζάνης  «Τα κρυμμένα χαμόγελα»

Ελάτε να ζωγραφίσουμε μάσκες με χαμόγελα, για να εξοστρακίσουμε τις χειρουργικές και να υποδεχτούμε την Άνοιξη με αληθινά, φυσικά χαμόγελα!

Δυο χρόνια τώρα, με την πανδημία, τα ιατρικά πρωτόκολλα υποδεικνύουν να φοριούνται μάσκες από μικρούς και μεγάλους. Δυο χρόνια τώρα, κρύβεται η έκφραση των συναισθημάτων μας. Κρύβεται το πολύτιμο χαμόγελο! Αυτό που χαρακτηρίζει το ανθρώπινο είδος μας. Γνωρίζουμε τα θλιμμένα χαμόγελα των χαρακτήρων του Αρλεκίνου, του Κλόουν, του Σαλτιμπάγκου της comedia dell’ arte.

pARTy time «Περιπέτειες στη χώρα των βιβλίων»

Με όχημα το θεατρικό παιχνίδι ταξιδεύουμε στη χώρα που ζούνε οι ήρωες των παιδικών βιβλίων. Το μαγικό τρένο είναι έτοιμο, οι μηχανές ξεκινάνε… Μοναδικό εισιτήριο για να έρθεις μαζί μας είναι να ντυθείς ήρωας / ηρωίδα ενός παραμυθιού, κλασικού ή σύγχρονου! Οι αυτοσχέδιες στολές και η φαντασία θα εκτιμηθούν ιδιαίτερα ώστε να κερδίσει η πιο πρωτότυπη μεταμφίεση! Η ομάδα παιδικής ψυχαγωγίας pARTy time και το εικαστικό Εργαστήρι Δήμου Κοζάνης σε περιμένουν!

Τέλος, θα θέλαμε να σας προτείνουμε να παροτρύνετε τους μαθητές σας να έρχονται την εβδομάδα από 28/2 έως και 4/3 με καρναβαλικές φορεσιές στο σχολείο, αφού η πανδημία τους έχει στερήσει αυτή τη χαρά εδώ και δύο χρόνια.

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων για τη συνεργασία και παραμένουμε στη διάθεσή σας για κάθε διευκρίνιση.

Ο Πρόεδρος ΟΑΠΝ

Ζήσης Μάρας