Αρχική » 3ο ΤΜΗΜΑ 2020 - 2021 » Καλή Σχολική Χρονιά από το 3ο Τμήμα!!

Καλή Σχολική Χρονιά από το 3ο Τμήμα!!

Νέο διαφορετικό ξεκίνημα. Οι κυρίες Δήμητρα, Λένα και Αγγελική σας καλωσορίζουμε στη σελίδα του τμήματός μας και σας ευχόμαστε καλή και δημιουργική σχολική χρονιά.

Νέο ξεκίνημα- Το σχολείο μου Εγώ και οι Άλλοι

Κλείνοντας τον πρώτο μήνα της νέας διαφορετικής σχολικής χρονιάς…Αρχικά εστιάσαμε στην σωστή χρήση της μάσκας και στις επιμελημένες και συνεχείς αναφορές στους απαιτούμενους κανόνες υγιεινής…πραγματικά αξίζουν συγχαρητήρια στους μικρούς μαθητές μας που ανταποκρίθηκαν στις νέες απαιτήσεις. Αρχή προσαρμογής…γνωρίσαμε το σχολείο μας και τους φίλους μας. Τέθηκαν οι κανόνες της ομάδας μας. Μάθαμε το όνομα μας αλλά και τα ονόματα των φίλων μας, το γράψαμε και το ζωγραφίσαμε με διάφορες τεχνικές και υλικά. Παίξαμε και αλληλεπιδράσαμε, συζητήσαμε και παρουσιάσαμε τις αγαπημένες μας συνήθειες και προτιμήσεις, εκφράσαμε αυτά που αισθανόμαστε. Ζωγραφίσαμε παίξαμε κα τραγουδήσαμε…έγινε η αρχή για ένα δημιουργικό ταξίδι!!!                    Και ας  μην ξεχάσουμε να σας παρουσιάσουμε τον Τσέστερ το Ρακούν που θα είναι για τη φετινή σχολική χρονιά η μασκότ του τμήματός μας.

Φωτο και γράμμα του Τσέστερ από Pinterest

Θέλετε να θυμηθούμε  το παραμύθι του Τσέστερ; Η ιστορία όπως την ακούσαμε στο Youtube.

Ο ΜΙΚΡΟΣ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗΣ

Online βιβλία για παιδιά

ΦΩΤΟΔΕΝΤΡΟ

ΕΘΝΙΚΟΣ ΣΥΣΣΩΡΕΥΤΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ

ΑΙΣΩΠΟΣ – ΔΙΔΑΚΤΙΚΑ ΣΕΝΑΡΙΑ

Ψηφιακά Διδακτικά σενάρια

ΟΔΗΓΟΣ ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΥ

Δημιουργικά περιβάλλοντα μάθησης

ΟΔΗΓΟΣ ΓΟΝΕΑ

Οδηγός για το γονέα του παιδιού του νηπιαγωγείου, που επιχειρεί να τον πληροφορήσει για ζητήματα που αφορούν στη λειτουργία του νηπιαγωγείου.