Από τη σπηλιά στο χωριό: μια μέρα με τους Νεολιθικούς ανθρώπους

IMG-6b7bac7954f23637b670c2d570277f8d-V[1]

Την Πέμπτη 20 Φεβρουαρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β΄τάξης του σχολείου μας επισκέφτηκαν το Αθανασάκειο Αρχαιολογικό Μουσείο Βόλου και υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα “Από τη σπηλιά στο χωριό:Μια μέρα με τους Νεολιθικούς ανθρώπους”.   Τα παιδιά περιηγήθηκαν στην Αίθουσα του Νεολιθικού Πολιτισμού, όπου ήρθαν σε βιωματική επαφή με διαφορετικά υλικά που χρησιμοποιούσαν οι άνθρωποι της νεολιθικής εποχής και  εξερεύνησαν τη χρήση τους παίζοντας, συμμετείχαν σε εκπαιδευτικές δραστηριότητες, δημιούργησαν με πηλό ό,τι τους έκανε περισσότερο εντύπωση  και στο τέλος  επισκέφτηκαν τις «καλύβες», με στόχο να παρατηρήσουν και να εξερευνήσουν τη μορφή, την κατασκευή και τη λειτουργία των σπιτιών σε ένα νεολιθικό χωριό.

Εκπαιδευτικοί: Βάνα Σπύρου, Ευαγγελία Καλογήρου

Κατηγορίες: Β Τάξη, Επισκέψεις 2019-2020, Πολιτιστικά. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.