Δράσεις για την Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας

Σύμφωνα με  κοινή απόφαση των υπουργών Εξωτερικών, Εσωτερικών και Παιδείας,  έχει καθιερωθεί η 9η Φεβρουαρίου, ημέρα μνήμης του εθνικού μας ποιητή Διονυσίου Σολωμού, ως Παγκόσμια Ημέρα Ελληνικής Γλώσσας, ώστε να αναδειχτεί η διαρκής  συμβολή της Ελληνικής Γλώσσας στην ανάπτυξη του ευρωπαϊκού και παγκόσμιου πολιτισμού.  Στη  διάρκεια της εβδομάδας 10/2 – 14/2, μιας και η 9η Φεβρουαρίου ήταν φέτος Κυριακή, οι εκπαιδευτικοί του σχολείου μας  ανέπτυξαν δραστηριότητες με σκοπό την ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών  στη σημασία της Ελληνόγλωσσης Παιδείας και του Ελληνικού Πολιτισμού. Ενδεικτικά αναφέρουμε την αξιοποίηση στις μεγαλύτερες τάξεις πολυτροπικών κειμένων,  ελληνικών τραγουδιών, ποιημάτων και  λογοτεχνικών έργων σε δράσεις παραγωγής γραπτού και προφορικού λόγου, εικαστικών δημιουργιών και παιχνιδιών λεξιλογίου, και βιωματικού εργαστηρίου για τις παραδόσεις της Αποκριάς στις μικρές τάξεις (δείτε ΕΔΩ ). Επιστέγασμα όλων η ομιλία και παρουσίαση από τη φιλόλογο και συγγραφέα  κ. Αντιγόνη Σδρόλια, στους μαθητές και τις μαθήτριες των Δ΄, Ε΄ και Στ΄ τάξεων, που ανέδειξε τη διαχρονική εξέλιξη της Ελληνικής γλώσσας και τη διάδοση του Ελληνικού Πολιτισμού στην πανανθρώπινη διάστασή του. Πιο συγκεκριμένα , η κ. Σδρόλια με παραστατικό και διασκεδαστικό τρόπο, κατέδειξε την ανεκτίμητη αξία της ελληνικής γλώσσας,  που μιλιέται αδιάλειπτα εδώ και 40 αιώνες  και είναι η γλώσσα στην οποία μας άφησαν το έργο τους σπουδαίοι φιλόσοφοι, ποιητές και συγγραφείς όπως ο Όμηρος, ο Πλάτωνας, ο Αριστοφάνης, οι Ευαγγελιστές, οι Πατέρες της Εκκλησίας και τόσοι άλλοι, διαμορφώνοντας την ιστορία του ανθρώπινου πολιτισμού.  Συνομιλώντας με τα παιδιά και παίζοντας λεξιλογικά και ετυμολογικά παιχνίδια μαζί τους, (τους έβαλε μέχρι και να διαβάσουν Όμηρο από το πρωτότυπο και επιπλέον να τον καταλάβουν κιόλας!), τους έκανε να εκτιμήσουν την πνευματική δύναμη και την ομορφιά της γλώσσας μας και να συνειδητοποιήσουν ότι  είναι η πλούσια γλώσσα της λογοτεχνίας, η ακριβής γλώσσα της επιστήμης και εμπλουτίζει τις περισσότερες γλώσσες του πλανήτη και την καθημερινότητα της διεθνούς επικοινωνίας! Πραγματικά την ευχαριστούμε πολύ!

Κατηγορίες: Α Τάξη, Β Τάξη, Γ Τάξη, Δ Τάξη, Ε Τάξη, Εκδηλώσεις, Εκδηλώσεις 2019-2020, Η Σχολική μας Βιβλιοθήκη, Πολιτιστικά, Προγράμματα και Εργαστήρια Δεξιοτήτων, ΣΤ Τάξη, Τέχνη, Φιλαναγνωσία. Ετικέτες: , , , , , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.