Η Δασική Υπηρεσία στο σχολείο μας

Τη Δευτέρα 9 Δεκεμβρίου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄και της Γ΄τάξης, μαζί με τις δασκάλες τους, είχαν τη χαρά να φιλοξενήσουν στο σχολείο μας τη δασολόγο κυρία Χρύσα Παρναβέλα από τη Δασική Υπηρεσία να μας μιλήσει για το δάσος, καθώς και οι δυο τάξεις υλοποιούν σχετικό πρόγραμμα. Η κ. Παρναβέλα μας έκανε μια πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση, έφερε κορμούς και όργανα μέτρησης που χρησιμοποιούν οι δασολόγοι και έδειξε στα παιδιά πώς να τα χρησιμοποιήσουν για να κάνουν μετρήσεις στα δέντρα της αυλής και επιπλέον ένα νεαρό πεύκο για να το φυτέψουν οι μικροί μαθητές!

Εκπαιδευτικοί: Βιβή Καραΐσκου, Φρόσω Στάμου, Ευαγγελία Καλογήρου

Κατηγορίες: E-twinning- Δίκτυα σχολείων, Γ Τάξη, Δάσος, Ε Τάξη, Επισκέψεις 2019-2020, Ευέλικτη Ζώνη, Περιβαλλοντικά. Ετικέτες: , . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.