Γιορτή Πολυτεχνείου 2019

vlcsnap-2019-11-27-00h04m19s211

Με την ευκαιρία της γιορτής για την 46η Επέτειο του Πολυτεχνείου οι μαθητές και οι μαθήτριες της Ε΄ τάξης του σχολείου μας παρουσίασαν τη δραματοποίηση μιας σειράς εξαιρετικών κειμένων για τη δικτατορία και το Πολυτεχνείο  και ανέδειξαν με απλό , παραστατικό τρόπο τις αξίες της ελευθερίας, της δημοκρατίας και της ειρήνης. Η βασική πηγή που πάνω της στηρίχτηκε η ιδέα της παράστασης είναι το ομώνυμο θεατρικό του Δημήτρη Μαριόλη, βασισμένο στο βιβλίο της Ζωρζ Σαρή «Τα γενέθλια».

Ήταν μια πραγματικά ιδιαίτερα ξεχωριστή και συγκινητική γιορτή! Πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά και στη δασκάλα τους την κυρία Φρόσω, καθώς και στη μουσικό μας κ. Αγγελική!

Κατηγορίες: 17 Νοέμβρη, Ε Τάξη, Εκδηλώσεις, Εκδηλώσεις 2019-2020, Πολιτιστικά, Τέχνη. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.