Επίσκεψη Α΄τάξης στο ΚΠΕ Μακρινίτσας

IMG_1359

Από τα αρχαία χρόνια μέχρι και σήμερα οι άνθρωποι χρησιμοποιούν τα βότανα για θεραπείες, αλλά και για να νοστιμίζουν το φαγητό τους. Ο Κένταυρος Χείρωνας , μυθολογικός θεραπευτής, χρησιμοποιούσε τα βότανα στις θεραπευτικές του πρακτικές. Εμείς έχουμε την τύχη να βρισκόμαστε κοντά στο βουνό των Κενταύρων, το Πήλιο, όπου οι κάτοικοι παραδοσιακά ασχολούνται με τα βότανα τόσο ιδιωτικά όσο για εμπορικούς σκοπούς.  Οι  μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄τάξης του σχολείου μας, υλοποιώντας στα πλαίσια της ευέλικτης ζώνης  πρόγραμμα με τίτλο “Τα Βότανά μας!”, επισκέφτηκαν σήμερα το Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Μακρινίτσας με σκοπό να παρακολουθήσουν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα που οργανώνει το ΚΠΕ με θέμα τα βότανα. Κατά τη διάρκεια της  δράσης αυτής τα παιδιά:

• ενημερώθηκαν για τα βότανα του Πηλίου και τις πολλές θεραπευτικές και καλλυντικές  χρήσεις τους
  • γνώρισαν τη σημασία της χρήσης τους στη διατροφή μας
  • τα ανακάλυψαν κάνοντας περίπατο στα όμορφα καλντερίμια της Μακρινίτσας και τα παρατήρησαν στο φυσικό τους περιβάλλον
  • επισκέφτηκαν τα βοτανομαγαζάκια του χωριού,
  • έλυσαν γρίφους σχετικούς κερδίζοντας κονκάρδες και
  • μάζεψαν βότανα για το φυτολόγιο που φτιάχνουν στο σχολείο!

Και η όμορφη περιπέτεια  συνεχίζεται στο σχολείο…

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Ευαγγελία Καλογήρου, Ελένη Ζαχαράκη

Κατηγορίες: English Class, Α Τάξη, Αγωγή Υγείας, Δάσος, Διατροφή-Άσκηση, Επισκέψεις 2019-2020, Ευέλικτη Ζώνη. Ετικέτες: . Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.