Το πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης για την εβδομάδα από Δευτέρα 27 Απριλίου 2020

Το πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης για την εβδομάδα από Δευτέρα 27 Απριλίου 2020.

Δευτέρα 27 Απριλίου 2020

– ΓΛΩΣΣΑ Α΄- Β’: Παραγωγή προφορικού λόγου (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)

Α’-Β’ Τάξη | Γλώσσα – Παραγωγή προφορικού λόγου

– ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΟ Γ’: Ο μύθος της Πανδώρας (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη)

Γ’ Τάξη | Διαθεματικό – Ο μύθος της Πανδώρας

– ΑΓΓΛΙΚΑ Γ’ – Δ’ : Plural number (Εκπαιδευτικός: Σεσίλια Πλακουράκη)

Γ’-Δ’ Τάξη | Αγγλικά – Plural number

– ΑΓΓΛΙΚΑ Δ’ – ΣΤ’ : The monkey and the crocodile: Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ζάφη Μάνδαλη)

Δ’-ΣΤ’ Τάξη | Αγγλικά – The monkey and the crocodile: Λεξιλόγιο

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ε’ – ΣΤ’: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 2ο (Εκπαιδευτικός Γεώργιος Ανδρίκος)

Ε’-ΣΤ’ Τάξη | Μαθηματικά – Εισαγωγή στα Κλάσματα: 2ο Μέρος

– ΙΣΤΟΡΙΑ Ε΄- Εικονομαχία (Εκπαιδευτικός: Ευάγγελος Στάθης)

Τρίτη 28 Απριλίου 2020
– ΓΛΩΣΣΑ Α΄: Ασκήσεις γραφής και φωνολογικής επίγνωσης (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη)

Α’ Τάξη | Γλώσσα – Ασκήσεις γραφής & φωνολογικής επίγνωσης

– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α΄-Β΄: Θεατρικές δραστηριότητες (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα)

Α’-Β’ Τάξη | Θεατρική Αγωγή – Θεατρικές δραστηριότητες

– ΓΕΩΓΡΑΦΙΑ Δ’-Ε΄: Τα γεωγραφικά διαμερίσματα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Παναγιωτοπούλου)

Δ’-Ε’ Τάξη | Γεωγραφία – Τα γεωγραφικά διαμερίσματα

– ΓΛΩΣΣΑ Δ’ – ΣΤ’: Παραγωγή γραπτού λόγου: Επιχειρηματολογία (Εκπαιδευτικός: Ηλίας Βασιλείου)

Δ’-ΣΤ’ Τάξη | Γλώσσα – Παραγωγή γραπτού λόγου: Επιχειρηματολογία

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ε’- ΣΤ΄: Κλάσματα – Πολλαπλασιασμός – Διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ανδρίκος)

Ε’-ΣΤ’ Τάξη | Μαθηματικά – Κλάσματα: Πολλαπλασιασμός-Διαίρεση

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤ΄: Πράξεις με αριθμητικές παραστάσεις (Εκπαιδευτικός: Μαρία Δημακοπούλου)

Τετάρτη 29 Απριλίου 2020
– ΓΛΩΣΣΑ Α΄: Επανάληψη στα γράμματα και στα δίψηφα σύμφωνα (Εκπαιδευτικός: Δώρα Τσιαγκάνη)

Α’ Τάξη | Γλώσσα – Επανάληψη στα γράμματα και στα δίψηφα σύμφωνα

– ΜΟΥΣΙΚΗ Α’ – Β’: Διαβάζουμε λογοτεχνία και τραγουδάμε (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου)

Α’-Β’ Τάξη | Μουσική – Διαβάζουμε Λογοτεχνία και τραγουδάμε

– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Γ΄- Δ’: Το αρχαίο ελληνικό θέατρο (Εκπαιδευτικός: Ηλέκτρα Μήτσουρα)

Γ’-Δ’ Τάξη | Θεατρική Αγωγή – Το αρχαίο ελληνικό θέατρο

– ΑΓΓΛΙΚΑ Δ’ – Ε’: Simple Present – Present Continuous (Εκπαιδευτικός: Σεσίλια Πλακουράκη)

Δ’-Ε’ Τάξη | Αγγλικά – Simple Present – Present Continuous

– ΑΓΓΛΙΚΑ Δ’ – ΣΤ΄: Διδακτικοί μύθοι 1 (Εκπαιδευτικός: Ζέφη Μάναλη)

Δ’-ΣΤ’ Τάξη | Αγγλικά – Διδακτικοί μύθοι 1

– ΓΛΩΣΣΑ Ε΄- ΣΤ΄: Ευθύς και πλάγιος λόγος (Εκπαιδευτικός: Ρενάτα Ζαφείρη)

Πέμπτη 30 Απριλίου 2020
– ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΟ Α΄: Αγαθά και επαγγέλματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)

Α’ Τάξη | Διαθεματικό – Αγαθά και Επαγγέλματα

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Α΄: Προσθέσεις με ταυτόχρονη χρήση νοηματικής (Εκπαιδευτικός: Δημήτριος Τσαφάς)

Α’ Τάξη | Μαθηματικά- Προσθέσεις με ταυτόχρονη χρήση νοηματικής

– ΔΙΑΘΕΜΑΤΙΚΟ Β΄: Ανάγκες και δικαιώματα (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Κότσαρη)

Β’ Τάξη | Διαθεματικό – Ανάγκες και Δικαιώματα

– ΓΛΩΣΣΑ Γ’ – Ε’: Ορθογραφία λέξεων (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)

Γ’-Ε’ Τάξη | Γλώσσα – Ορθογραφία λέξεων

– ΕΥΕΛΙΚΤΗ ΖΩΝΗ Δ’ – ΣΤ΄: Κινηματογραφικό Εργαστήρι (Εκπαιδευτικός: Γιάννα Δεληγιάννη)

Δ’-ΣΤ’ Τάξη | Ευέλικτη Ζώνη – Κινηματογραφικό Εργαστήρι

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δ΄- ΣΤ΄: Παραλληλία και Καθετότητα (Εκπαιδευτικός: Φωτεινή Παπανικολάου)

Δημοσιεύθηκε στην Δραστηριότητες σχολικού έτους 2019-2020, Χωρίς κατηγορία. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.