Το πρόγραμμα της Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης για τις επόμενες ημέρες

Μεγάλη Δευτέρα 13 Απριλίου 2020

– ΓΛΩΣΣΑ Α΄: Ο παπουτσωμένος Χιονόδρακος (Εκπαιδευτικός: Μαρία Κουτσοκέρα)

Α’ Τάξη | Γλώσσα – Ο Παπουτσωμένος Χιονόδρακος

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Β΄: Προπαίδεια (3) (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Κοσμοπούλου)

Β’ Τάξη | Μαθηματικά – Προπαίδεια (3)

– ΙΣΤΟΡΙΑ Γ’: Οι θεοί του Ολύμπου (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Καρατζογιάννης)

Γ’ Τάξη | Ιστορία – Οι Θεοί του Ολύμπου

– ΦΥΣΙΚΗ Ε΄- ΣΤ΄: Ιδιότητες του Φωτός (Εκπαιδευτικός: Ουρανία Γκικοπούλου)

Ε’-ΣΤ’ Τάξη | Φυσική – Ιδιότητες του Φωτός

 

Μεγάλη Τρίτη 14 Απριλίου 2020

– ΓΛΩΣΣΑ Α΄-Β΄: Δημιουργία προτάσεων (Εκπαιδευτικός: Παναγιώτα Κοσμοπούλου)

Α’-Β’ Τάξη | Γλώσσα – Δημιουργία προτάσεων

– ΑΓΓΛΙΚΑ Γ’-Δ΄: From me to you! (Εκπαιδευτικός: Δενδάκη Αγάπη)

Γ’-Δ’ Τάξη | Αγγλικά – From me to you!

– ΙΣΤΟΡΙΑ Δ΄: Πελοποννησιακός πόλεμος 2 (Εκπαιδευτικός: Ποτάμιας Γιώργος)

Δ’ Τάξη | Ιστορία – Πελοποννησιακός Πόλεμος (2ο Μέρος)

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤ΄: Εξισώσεις 2 -Πολλαπλασιασμός και διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Δημακοπούλου Μαρία)

ΣΤ’ Τάξη | Μαθηματικά – Εξισώσεις 2: Πολλαπλασιασμός, Διαίρεση

 

Μεγάλη Τετάρτη 15 Απριλίου 2020

– ΓΛΩΣΣΑ Β΄: Οικογένειες λέξεων – Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ζέρβα Ειρήνη)

Β’ Τάξη | Γλώσσα – Οικογένειες λέξεων-Λεξιλόγιο

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δ΄: Τέλεια και ατελής διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Παναγιωτοπούλου Σοφία)

Δ’ Τάξη | Μαθηματικά – Τέλεια και ατελής διαίρεση

– ΜΟΥΣΙΚΗ Α΄- Δ΄: Γνωριμία με τις νότες (Εκπαιδευτικός: Νικολοπούλου Πόλυ)

Α’-Δ’ Τάξη | Μουσική – Γνωριμία με τις νότες

– ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤ΄: Rock you! (Εκπαιδευτικός: Δενδάκη Αγάπη)

ΣΤ’ Τάξη | Αγγλικά – Rock you!

Μεγάλη Πέμπτη 16 Απριλίου 2020

– ΘΕΑΤΡΙΚΗ ΑΓΩΓΗ Α’- Β΄: Δημιουργία κινουμένων σχεδίων (Εκπαιδευτικός: Ισμήνη Σακελλαροπούλου)

Α’-Β’ Τάξη | Θεατρική Αγωγή – Δημιουργία κινουμένων σχεδίων

– ΜΟΥΣΙΚΗ Α΄-Γ΄: Ταξίδι στην Πασχαλινοχώρα (Εκπαιδευτικός: Σοφία Σταυροπούλου)

Α’-Γ’ Τάξη | Μουσική – Ταξίδι στην Πασχαλινοχώρα

– ΕΙΚΑΣΤΙΚΑ Α’- ΣΤ’: Στολισμός λαμπάδας (Εκπαιδευτικός: Σεμέλη Προκοπίου)

Α’-ΣΤ’ Τάξη | Εικαστικά – Στολισμός λαμπάδας

– ΜΟΥΣΙΚΗ Δ΄- ΣΤ΄: Πασχαλινοί ύμνοι και παραδόσεις (Εκπαιδευτικός: Σοφία Σταυροπούλου)

Δ’-ΣΤ’ Τάξη | Μουσική – Πασχαλινοί ύμνοι και παραδόσεις

Τετάρτη 22 Απριλίου 2020

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Α’: Μονάδες – Δεκάδες (Εκπαιδευτικός: Πένυ Σακέτου)

Α’ Τάξη | Μαθηματικά – Μονάδες-Δεκάδες

– ΓΛΩΣΣΑ Γ΄: Παρόν – Παρελθόν (Εκπαιδευτικός: Δήμητρα Τσάλλα)

Γ’ Τάξη | Γλώσσα – Παρόν-Παρελθόν

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δ’ – Ε’: Πολλαπλασιασμός – Διαίρεση (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)

Δ’-Ε’ Τάξη | Μαθηματικά – Πολλαπλασιασμός-Διαίρεση

– ΑΓΓΛΙΚΑ Δ΄: Amazing animals: Περιγράφω και μιλάω για τα ζώα (Εκπαιδευτικός: Δημήτριος Πριμάλης)

Δ’ Τάξη | Αγγλικά – Amazing animals: Περιγράφω και μιλάω για τα ζώα!

– ΑΓΓΛΙΚΑ ΣΤ: Let’s tell a story: Simple Past, Past Continuous (Εκπαιδευτικός: Δημήτριος Πριμάλης)

ΣΤ’ Τάξη | Αγγλικά – Let’s tell a story: Simple Past, Past Continuous

– ΓΛΩΣΣΑ Β’ – ΣΤ’: Παραγωγή γραπτού λόγου: Αφηγηματικός λόγος (Εκπαιδευτικός: Ηλίας Βασιλείου)

Β’-ΣΤ’ Τάξη | Γλώσσα – Παραγωγή γραπτού λόγου: Αφηγηματικός Λόγος

Πέμπτη 23/04/2020 

– ΓΛΩΣΣΑ Β΄- Γ΄: Πτώσεις (Εκπαιδευτικός: Ράνια Κουκλή)

Β’-Γ’ Τάξη | Γλώσσα – Πτώσεις

– ΓΛΩΣΣΑ Γ’: Οικογένειες λέξεων (Εκπαιδευτικός: Μίνα Τόδωρη)

Γ’ Τάξη | Γλώσσα – Οικογένειες λέξεων

– ΙΣΤΟΡΙΑ Δ’: Η μάχη των Θερμοπυλών (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)

Δ’ Τάξη | Ιστορία – Η Μάχη των Θερμοπυλών

– ΙΣΤΟΡΙΑ Δ΄: Η μάχη του Μαραθώνα (Εκπαιδευτικός: Γιώργος Ποταμιάς)

Δ’ Τάξη | Ιστορία – Η Μάχη του Μαραθώνα

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Δ’- Ε΄: Επίλυση προβλημάτων: Μεικτό και καθαρό βάρος (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή)

Δ’-Ε’ Τάξη | Μαθηματικά – Επίλυση προβλημάτων

– ΜΟΥΣΙΚΗ Α΄- ΣΤ΄: Μουσικά όργανα (Εκπαιδευτικός: Πόλυ Νικολοπούλου).

Α’-ΣΤ’ Τάξη | Μουσική – Μουσικά Όργανα

Παρασκευή 24/04/2020 

– ΓΛΩΣΣΑ Α’ – Β’: Ορθογραφία: Τα λάθη μου (Εκπαιδευτικός: Κωνσταντίνα Πατρικάκου)

Α’-Β’ Τάξη | Γλώσσα – Ορθογραφία: Τα λάθη μου

– ΓΛΩΣΣΑ Δ΄- ΣΤ’: Κατανόηση κειμένου: Στρατηγικές περίληψης (Εκπαιδευτικός: Ηλίας Βασιλείου)

Δ’-ΣΤ’ Τάξη | Γλώσσα – Κατανόηση κειμένου: Στρατηγικές Περίληψης

– ΑΓΓΛΙΚΑ Δ’ – ΣΤ’: Μύθοι Αισώπου: Λεξιλόγιο (Εκπαιδευτικός: Ζάφη Μάνδαλη

Δ’-ΣΤ’ Τάξη | Αγγλικά – Μύθοι Αισώπου: Λεξιλόγιο

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ε’ – ΣΤ’: Εισαγωγή στα κλάσματα – Μέρος 1ο (Εκπαιδευτικός Γεώργιος Ανδρίκος)

Ε’-ΣΤ’ Τάξη | Μαθηματικά – Εισαγωγή στα Κλάσματα: 1ο Μέρος

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ Ε’- ΣΤ’: Κλάσματα: Πρόσθεση και Αφαίρεση (Εκπαιδευτικός: Γεώργιος Ανδρίκος)

Ε’-ΣΤ’ Τάξη | Μαθηματικά – Κλάσματα: Πρόσθεση-Αφαίρεση

– ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ ΣΤ’: Προβλήματα με ποσοστά (Εκπαιδευτικός: Σοφία Πανταζή).

ΣΤ’ Τάξη | Μαθηματικά – Προβλήματα με ποσοστά

 

Δημοσιεύθηκε στην Ανακοινώσεις, Δραστηριότητες σχολικού έτους 2019-2020. Αποθηκεύστε τον μόνιμο σύνδεσμο.