Δράση της Τοπικής Μονάδας Υγείας (ΤΟ.Μ.Υ.) Νικόπολης στο σχολείο μας

Κλιμάκιο στελεχών της Τοπικής Μονάδας Υγείας (ΤΟ.Μ.Υ.) Νικόπολης επισκέφθηκε την Παρασκευή 14 Φεβρουαρίου 2020 το σχολείο μας κι ενημέρωσε τους μαθητές και μαθήτριες της Ε΄ τάξης σχετικά με θέματα στοματικής υγιεινής. Σκοπός της ενημέρωσης ήταν η ευαισθητοποίηση των μαθητών/τριών σχετικά με τη στοματική υγιεινή και η παροχή γνώσεων για την πρόληψη και την προαγωγή της στοματικής υγείας.

Ειδικότερα, η ενημέρωση αποσκοπούσε  οι μαθητές κι οι μαθήτριες να αποκτήσουν γνώσεις σε θέματα που σχετίζονται με τη στοματική υγιεινή (στοματική κοιλότητα, τι πρέπει να τρώνε για να έχουν γερά δόντια, ποιες τροφές καταστρέφουν τα δόντια, σε ποιες τροφές βρίσκεται ‘κρυμμένη’ ζάχαρη), καθώς να αναγνωρίζουν την αναγκαιότητα λήψης προληπτικών μέτρων (τήρηση των κανόνων στοματικής υγιεινής, τακτικός έλεγχος των δοντιών από τον οδοντίατρο, καθαρισμός ή φθορίωση δοντιών).

Ανάλογη ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί και τη Δευτέρα 17 Φεβρουαρίου 2020 για τους μαθητές/μαθήτριες της Δ΄ τάξης του σχολείου μας.

Κατηγορίες: Δράσεις, Δραστηριότητες σχολικού έτους 2019-2020. Προσθήκη στους σελιδοδείκτες.